Do miesiąca swoje możliwości przetrwania kolejnego lockdownu szacuje 4 proc. mikro, małych i średnich firm, 7 proc. mówi, że da radę przeżyć dwa miesiące, a 17 proc. maksymalnie trzy – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Źródło: research&grow dla BIG InfoMonitor

Jedna na pięć firm oceniła swoje możliwości na pół roku, 15 proc. nawet na dłużej, ale 28 proc. ten termin zawężało co najwyżej do kwartału.

Co ciekawe, zaledwie trzymiesięczną perspektywę najdłużej widzą dla siebie firmy mikro – nawet 34 proc. badanych, a także 30 proc. małych firm i 22 proc. średnich. W ujęciu branżowym pesymizm dominuje w branży transportowej (38 proc.) i usługach (29 proc.). Firmy z tych sektorów miałyby także najtrudniejsze zadanie jeśli chodzi o przetrwanie miesiąca lockdownu.

Źródło: research&grow dla BIG InfoMonitor

Przedsiębiorstwa transportowe najrzadziej (6 proc.) wskazują, że nie grozi im niestabilność finansowa.

Źródło: research&grow dla BIG InfoMonitor

Przyszłość staje się coraz bardziej mglista

„Co czwarty przedsiębiorca właściwie nie potrafi przewidzieć jak długo jest w stanie wytrwać i czy mu się to uda. W badaniu przeprowadzanym pół roku wcześniej mówiło tak 8 proc. ankietowanych” – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Więcej firm zamyka się niż otwiera

Na koniec września 2020 r. do rejestru REGON wpisanych było 4,62 mln podmiotów. W porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano o 18,9 proc. nowych firm, ale wyrejestrowało się o 50,3 proc. więcej niż przed miesiącem.

Co dziesiąta firma miała na koniec września zawieszoną działalność, co dotyczy zwłaszcza hotelarstwa i gastronomii.

Kto ma oszczędności?

Pewnym optymizmem może napawać fakt, że prawie dwie trzecie respondentów badania zadeklarowało, że ma oszczędności (niewielkie 41 proc., spore 17 proc.).

Co trzecia firma twierdzi jednak, że nie ma żadnej poduszki finansowej. Najgorzej jest w transporcie. Także w handlu spore oszczędności to rzadkość (14 proc. firm, a 32 proc. mówi, że nie ma nic).

Źródło: research&grow dla BIG InfoMonitor

Największą rezerwę finansową deklarują firmy średnie, wśród których liczące się oszczędności posiada 25 proc. W przypadku małych firm odsetek ten wynosi 15 proc., a dla mikro jedynie 13 proc.

Źródło: research&grow dla BIG InfoMonitor

Trzy czwarte skorzystała ze wsparcia

Rządowe programy pomocowe trafiły do 76 proc. MŚP. Najczęściej (81 proc.) były to mikroprzedsiębiorstwa, prawie tak samo często firmy małe (79 proc.), a najrzadziej – średnie (65 proc.).

Najmniej ze wsparcia korzystali usługodawcy, a najczęściej transport (82 proc.).

Co trzeci uważa, że najgorsze już minęło

Niemal co trzeci przedsiębiorca uznał, że wszystko co najgorsze ma już za sobą i jego firma poradzi sobie w nowej sytuacji, a co czwarty stwierdził, że nie będzie źle. To połowa ogółu odpowiedzi.

Pomóżcie, albo będzie z nami źle

Druga część jest już mniej optymistyczna: 20 proc. firm uważa, że trudno będzie przetrwać bez pomocy, a 29 proc. wymienia jako konsekwencje braku dalszego wsparcia wymienia: konieczność zwolnień, obniżek wynagrodzenia i produkcji, a nawet ewentualność upadłości.

Najwięcej obaw wyrażają firmy z branży transportowej Niewiele lepiej jest w usługach.

Źródło: research&grow dla BIG InfoMonitor

Programy pomocowe poprawiły płynność

Wzrost zaległości firm w II i III 2020 r. był porównywalny do tego w ub.r. i wyniósł niecałe 4 proc. Na tym podobieństwa się kończą. Obecnie problem mają sektory, dotknięte ograniczeniami (jak kultura, rozrywka, rekreacja, transport), natomiast w niektórych branżach wartość przeterminowanych zobowiązań maleje.

Na koniec września zaległości przedsiębiorstw w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie BIK zbliżyły się do 34,4 mld zł. Od marca br. wzrosły o ponad 1,2 mld zł. Problemy z rozliczeniami z partnerami biznesowymi i bankami ma ponad 6 tys. firm więcej niż po I kw. br. – łącznie niemal 321 tys. działających, zawieszonych i zamkniętych przedsiębiorstw.