Podczas trwającego obecnie roadshow (11.03 – 1.04.2015) producenci przybliżają partnerom nowe rozwiązania, zaprezentowane na targach ISE w Amsterdamie w lutym br. Wskazują one trendy na rynku AV w takich dziedzinach jak rozwiązania konferencyjne, edukacja, obsługa imprez, zastosowania profesjonalne (szpitale, banki, służby).

Według Piotra Dębskiego, dyrektora generalnego Kramer Electronics w Polsce, Czechach i na Węgrzech, branża AV coraz bardziej przenika się z IT. Rośnie znaczenie mobilności, rozwiązań chmurowych, narzędzi do transmisji strumieniowej. Następuje przejście do wyższych rozdzielczości, jak 4K, aczkolwiek póki co jest to powolny proces, głównie ze względu na niewielką ilość kontentu dostosowanego do nowej jakości obrazu.  

Przedstawiciele obu producentów podkreślali, że systemy AV to rozwiązania projektowe, wdrażane przez integratorów, które pozwalają generować przychody nie tylko na sprzęcie, lecz także na wdrożeniu, instalacji, usługach, oprogramowaniu. Jak poinformował Piotr Dębski, Kramer dociera do klientów końcowych wyłącznie poprzez wyspecjalizowanych integratorów. Współpracuje z nimi bezpośrednio, tzn. bez dystrybutorów. Partnerzy mogą liczyć na wsparcie menedżerów Kramera. Obejmuje ono m.in.także  konfigurator online, możliwość próbnej instalacji i prezentacje prowadzone przez przedstawicieli firmy u klienta końcowego, ale według dyrektora w przypadku nowych produktów jest to pomoc tymczasowa – chce wyszkolić partnerów tak, aby samodzielnie mogli przedstawiać klientom zalety poszczególnych rozwiązań.

 

Mobilność i BYOD w biurze

Wśród zaprezentowanych nowości do najważniejszych w portfolio producenta należy VIA Collage (w sekcji rozwiązań konferencyjnych) – oparty na łączności bezprzewodowej system do współpracy, np. między pracownikami firmy. Według Kramera to wyjątkowe urządzenie na rynku. Wpisuje się zarówno w trend mobilności i komunikacji bez kabli, jak i potrzeby związane z BYOD. Jeden VIA Collage umożliwia podłączenie do 255 osób z komputerami i sprzętem mobilnym, oraz współdzielenie, przeglądanie, edytowanie i pracę nad dokumentami w grupie. System pozwala na strumieniowe przesyłanie obrazu Full HD. Dane są szyfrowane 128-bitowym kluczem. Jest możliwość instalacji dodatkowych aplikacji (standardowe to m.in. Skype, GoToMeeting, WebEx, Lync), są opcje zdalnego zarządzania. Cena trochę poniżej 5 tys. euro. 

Wcześniej w ofercie pojawiły tańsze systemy do współpracy – VIA Connect (cena ok. 1,6 tys. euro), oparte na linuksie. Nie można w nich m.in. zainstalować dodatkowych aplikacji. Szef Kramera sygnalizuje zainteresowanie takimi rozwiązaniami w korporacjach i w edukacji. W ub.r. partnerzy firmy wdrożyli ok. 50 takich systemów, Piotr Dębski liczy, że w br. będzie ich 10 razy więcej. Z zebranych przez nas opinii partnerów wynika, że popyt w br. jest wyraźnie wyższy, choć punktem odniesienia są niewielkie zeszłoroczne wolumeny. 

 

Będą certyfikaty

Kramer chce przygotować partnerów na sprzedaż systemów VIA poprzez szkolenia zakończone uzyskaniem certyfikatu. Zaplanowano je na kwiecień. Zapewniono o wsparciu integratorów: przedstawiciel producenta przeprowadzi prezentację u klienta, może mu zostawić urządzenie na próbę na 2 tygodnie. Według Kramera jest to skuteczny sposób, aby przekonać decydentów w firmach do zakupu.

Partnerzy, z którymi rozmawialiśmy, zgadzali się, że instalacja u klienta „na próbę” to dobry chwyt handlowy – większość zainteresowanych chce używać VIA także po okresie próbnym, czyli podpisuje umowę. Jednak nie zawsze jest tak dobrze – część integratorów sygnalizowała, że wdrożenia systemów opartych na sieciach bezprzewodowych nierzadko blokują reguły korporacyjne, które ograniczają korzystanie z sieci lokalnej „obcym” rozwiązaniom. Z podobnymi zakazami partnerzy zetknęli się w instytucjach państwowych.

Integratorzy mogą zarabiać m.in. na aktualizacji firmware’u (jest darmowa przez 1 rok, a jeżeli klient chce nadal otrzymywać upgrade oprogramowania, za każdy kolejny rok płaci 7 proc. wartości urządzenia). Inna ważna pozycja to licencja na K-Touch – narzędzie do zarządzania. Licencja jest przypisana do urządzenia, np. do tabletu, który służy do sterowania systemem. Stawki mogą być różne w zależności od projektu. 

Kramer poszerza także portfolio związane z przesyłaniem obrazu wysokiej rozdzielczości. Zaprezentowano komponenty, które służą do obsługi 4K (rozdzielczość 4096 x 2160 pikseli) oraz UHD (3840 x 2160 pikseli). UHD jest efektem powielenia rozdzielczości Full HD w typowym formacie monitora (16:9), co sprawia, że obraz jest bardziej naturalny (obraz 4K ma proporcje 17:9). 

Nowe kable HDMI 2.0 mogą obsługiwać transfer 4K 50/60p, mają przepustowość 18 Gb/s (HDMI 1,4 — 10,2 Gb/s). HDCP też zmienia swój numer na 2.0. Pozwala obsługę IP i transmisji bezprzewodowej. Nie jest to jednak dodatek do HDCP 1.x, lecz nowy skrypt, niekompatybilny wstecz. 

 

Laser z windą

Kolejny trend w AV wskazało Sony – otóż zdaniem firmy będzie rozwijał się rynek projektorów z niebieskim laserem, ponieważ ich zaletą jest długi czas pracy – 20 tys. godz. (w zwykłych projektorach – ok. 4 tys. godzin), nie ma potrzeby wymiany lampy, serwisowania. Są już projektory laserowe 4K – według Sony to istotna zmiana, bo  dotąd w modelach instalacyjnych wykorzystywano rozdzielczość WUXGA. 

– Dla użytkowników oznacza to niższe koszty utrzymania i większą niezawodność – przekonywał Piotr Gajewski, Dealer Manager w Sony Professional. 

Firma określa wręcz koszty utrzymania takich urządzeń jako zerowe. – Klient je instaluje i nie musi się nim zajmować – zapewnia Piotr Gajewski (w zwykłych modelach trzeba np. wymieniać lampy, filtry). Według Sony z tego względu koszty posiadania (TCO) takiego projektora w ciągu 5 lat są niższe niż dostępnych dotąd modeli instalacyjnych, mimo wyższej ceny zakupu. To ma być jeden z kluczowych argumentów dla klienta. W przykładowym porównaniu z ub.r. różnica TCO po 5 latach użytkowania wyniosła kilkanaście proc. na korzyść urządzenia laserowego (co przy sporych kosztach zakupu modeli instalacyjnych oznacza niemałe kwoty). Ponadto istotny jest komfort pracy – taki sprzęt szybciej włącza się i wyłącza, od razu świeci z pełną jasnością, która jest wysoka, jak 4000 lm w modelu VPL-FHZ55. Firma daje 5 lat gwarancji na laserowe projektory lub 12 tys. godz. pracy. 

Według menedżera tego typu sprzęt powinien zainteresować wyższe uczelnie, korporacje, hotele, słowem miejsca, gdzie są sale konferencyjne, jak również muzea. Można go wykorzystywać do pracy ciągłej – wtedy partner powinien zaoferować poszerzoną gwarancję, obejmującą do 20 tys. godz. użytkowania. Jak w każdym rozwiązaniu projektowym są możliwości generowania przychodów na dodatkowych elementach. Jak zauważył jeden z integratorów, klientom podobają się np. tzw. windy, czyli mechanizmy umożliwiające wysuwanie projektora z sufitu albo ze ściany. 

Przedstawiciele firmy przyznają, że rynek projektorów laserowych raczkuje, natomiast w ten segment wchodzą kolejne duże marki, co wskazuje na spory potencjał rozwoju. Szersza akcja marketingowa powinna przyczynić się do edukacji użytkowników w zakresie zalet nowych produktów, na co duży nacisk kładzie Sony (punktując takie cechy jak wysoka jakość obrazu, brak kosztów utrzymania i serwisu). Z drugiej rosnąca oferta spowoduje zapewne spadek cen (w br. Sony powiększy portfolio modeli instalacyjnych laserowych o 2 kolejne modele). W przypadku zamówień publicznych (w edukacji, muzeach) niemało jednostek może jednak brać pod uwagę nadal przede wszystkim cenę zakupu sprzętu, a nie niskie TCO, co może spowalniać adaptację nowej technologii w tzw. budżetówce. 

 

Więcej Sony w Digital Signage

Wśród nowych projektorów jest model 4K o ultrakrótkim rzucie – VPL-GTZ1, który można wykorzystać m.in. w systemach Digital Signage. Jako główne rynki wskazano m.in. handel i korporacje. Technologia 4K zyska na znaczeniu. Na przyszły rok finansowy (zaczyna się 1 kwietnia) Sony anonsuje nowy line-up monitorów profesjonalnych 4K w rozmiarze od 43 do 85 cali. Pojawi się także 5 nowych modeli Full HD. Jedną z cech istotnych dla użytkowników jest zgodność z HTML 5, co pozwala na odtwarzanie kontentu w systemie DS bez playera, np. z chmury.  

W sekcji rozwiązań dla edukacji pokazano w działaniu projektor z wejściem HDBaseT – model Sony VPL-CH375, który wyświetla obrazy w jasności 5000 lm i rozdzielczości WUXGA.

 

Medycyna ważnym kierunkiem

Sony zaprezentowało integratorom także kamerę Sony SRG 300SE z dużym zoomem – według producenta zastosowanie może znaleźć wszędzie tam, gdzie jest potrzeba nagrywania tego, co dzieje się w sali: chodzi np. o firmowe narady, sale konferencyjne różnych organizacji, szkoły, uczelnie wyższe, szpitale. W służbie zdrowia takie kamery mogą być używane do transmisji zabiegów. 

 Medycyna jest bardzo ważnym kierunkiem rozwoju tego rynku – przekonywał menedżer Sony.

Według niego jest taka tendencja, by nie wpuszczać studentów na salę operacyjną, lecz transmitować dla nich zabieg do salki obok. Do tego mogą się przydać nowe kamery. 

Kramer przygotował aplikacje AV do zastosowań w medycynie, jak również systemy przygotowane dla szpitali, m.in. extendery sygnału, skalery, modularne przełączniki matrycowe. 

 

CRN Polska jest patronem medialnym roadshow. Bliższe informacje na stronie: http://www.tech-roadshow.pl/