Zawarto ostateczną umowę w sprawie zakupu Citrixa. Przejmą go firmy inwestycyjne – podmioty stowarzyszone Vista Equity Partners oraz Evergreen, powiązany z Elliott Investment Management. Wartość transakcji to 16,5 mld dol. Finalizacja przejęcia jest spodziewana w połowie 2022 r.

Według zapowiedzi dzięki przejęciu Citrix przyspieszy transformację do modelu SaaS, zwiększy inwestycje i rozszerzy platformę pracy hybrydowej. Informacje o możliwości sprzedaży firmy pojawiły się kilka miesięcy temu.

Powstanie software’owy gigant
Zapowiedziano, że po finalizacji zakupu Citrix połączy się z Tibco Software, spółką portfelową Vista, specjalizującą się w zarządzaniu danymi w przedsiębiorstwie. Związek ma stworzyć jednego z największych dostawców oprogramowania na świecie, obsługującego 400 tys. klientów (w tym 98 proc. z listy Fortune 500), ze 100 mln użytkowników w 100 krajach. Citrix zamierza utrzymać obecną nazwę marki.

Alians połączy cyfrową przestrzeń pracy i pakiet dostarczania aplikacji Citrixa z funkcjami Tibco w zakresie danych i analiz w czasie rzeczywistym. Ma to zapewnić klientom bezpieczny dostęp do aplikacji i danych, jak też informacje potrzebne do przyspieszenia transformacji cyfrowej i działaniu w hybrydowym środowisku pracy.

CEO: to najlepszy czas na połączenie
„Nigdy nie było lepszego czasu na biznes połączonych inteligentnych analiz” – twierdzi Dan Streetman, dyrektor generalny Tibco.
„Miejsce pracy zmieniło się na zawsze. Firmy na całym świecie będą wymagały dostępu w czasie rzeczywistym do szybszego, inteligentniejszego wglądu w coraz większe ilości danych dostępnych dla nich, ich pracowników i ich ekosystemów” – utrzymuje CEO.

Zamiar jest taki, że połączone podmioty zaoferują kompletną, bezpieczną i zoptymalizowaną infrastrukturę do dostarczania aplikacji i desktopów dla przedsiębiorstw oraz zarządzania danymi w celu rozwijania strategii IT w chmurze hybrydowej i spełniania potrzeb współczesnego przedsiębiorstwa.

„Wspólnie z Tibco będziemy w stanie działać na większą skalę i zapewnić większej bazie klientów szerszą gamę rozwiązań, aby przyspieszyć ich cyfrową transformację i umożliwić im zapewnienie w przyszłości pracy hybrydowej. Jako firma prywatna zwiększymy elastyczność finansową i strategiczną, aby inwestować w możliwości wysokiego wzrostu, takie jak DaaS, i przyspieszyć przejście do chmury” – twierdzi Bob Calderoni, przewodniczący rady dyrektorów oraz od października ub.r. tymczasowy CEO i prezes Citrixa.