Kirill Tatarinov po 1,5 roku od objęcia kierownictwa Citriksa już nie jest szefem firmy. Korporacja zakomunikowała, że rada nadzorcza i CEO razem doszli do wniosku, że czas się pożegnać. Nie podaje więcej informacji na ten temat. Nowym liderem firmy został David Henshall, dotychczasowy dyrektor finansowy i dyrektor operacyjny.

Tatarinov został CEO dostawcy rozwiązań wirtualizacyjnych w styczniu 2016 r., obejmując nową posadę po 13 latach spędzonych na stanowiskach dyrektorskich w Microsofcie (przed odejściem odpowiadał za rozwiązania biznesowe). Był następcą Marka Templetona, który ustąpił pod presją udziałowców po kiepskich wynikach spółki, a potem przez kilka miesięcy szukano jego następcy. Tatarinov obejmując kierownictwo zapowiedział, że Citrix skoncentruje się na ofercie bezpiecznego dostarczania aplikacji i danych, a to co nie jest core biznesem, czyli platforma do współpracy GoTo, zostanie wyprowadzone ze spółki. Cel: cięcie kosztów. Na początku tego roku GoTo ostatecznie sprzedano za 1,8 mld dol.

Henshall ma kierować kolejną fazą restrukturyzacji. Z zapowiedzi Roberta Calderoniego, szefa rady nadzorczej, wynika, że celem jest przyspieszenie transformacji w kierunku usług chmurowych. Chodzi o rozwój sprzedaży subskrypcyjnej oraz większą koncentrację na rosnących biznesach, takich jak bezpieczeństwo i analityka. Szczegóły nowych inicjatyw firma ma podać na zakończenie aktualnego kwartału finansowego, tj. na początku sierpnia br.

Citrix poinformował także o utworzeniu "komitetu operacji i kapitału", który ma doradzać zarządowi, jak zwiększyć marże na produktach oraz zyski udziałowców. Komitet będzie składał się z 4 osób, wśród nich są Calderoni i Henshall.