Światowy rynek SASE przekroczył wartość 6 mld dol. w 2022, r., tj. o 34 proc. większą niż w 2021 r. – według Dell’Oro Group. Trzeci rok z rzędu wzrost przychodów przekroczył 30 proc.

„Napędzana pandemią potrzeba modernizacji sieci i architektury bezpieczeństwa dla oddziałów i użytkowników hybrydowych jest trwała” — komentuje Mauricio Sanchez, dyrektor ds. WAN w Dell’Oro Group.

„Rozwiązania SASE oferowane przez jednego vendora rosły szybciej, co jest odzwierciedleniem preferowania przez przedsiębiorstwa rozwiązań typu one-stop-shop w porównaniu z rozwiązaniami od wielu dostawców” — twierdzi dyrektor.

Cisco liderem SASE, ale Zscaler jest tuż za nim

Na zatłoczonym rynku z ponad 30 dostawcami Cisco pozostało liderem SASE z 17-procentowym udziałem w przychodach. Jednak zajmujący drugie miejsce Zscaler był o krok, o mniej niż 1 proc. w tyle, zbliżając się do Cisco w porównaniu z 2021 r.

Trzej najwięksi dostawcy pod względem przychodów (Cisco, Zscaler i Broadcom/Symantec) łącznie mieli nieco ponad 40 proc. udziałów w rynku SASE.

Top 3 w SD-WAN

Sieciowa część SASE (SD-WAN) odnotowała wzrost przychodów o 30 proc. r/r, ponieważ przedsiębiorstwa przestawiły się z routingu dostępu na rozwiązania SD-WAN. Do tego łańcuchy dostaw sprzętu znacznie się poprawiły.

Trzej najwięksi dostawcy SD-WAN pod względem przychodów to: Cisco, Fortinet i VMware, którzy łącznie reprezentowali prawie połowę rynku.

SSE to prawie 60 proc.

Część związana z bezpieczeństwem SASE (SSE – Security Service Edge) odnotowała 38-procentowy wzrost r/r w wyniku przyjęcia przez przedsiębiorstwa zabezpieczeń sieci dostarczanych w chmurze, w celu zabezpieczenia aplikacji opartych na chmurze i dostępu użytkowników do tych aplikacji.

SSE stanowiło prawie 60 proc. rynku SASE pod względem przychodów. Pozostała część, 40 proc., to SD-WAN.

SASE od jednego dostawcy (single vendor SASE) stanowiło 45 proc. całego rynku SASE.

Trzy największe marki SASE od jednego dostawcy pod względem przychodów to: Cisco, Fortinet i Palo Alto Networks.

Przychody z dezagregowanego SASE były znacznie większe niż na zunifikowanym SASE, które jednak rosło znacznie szybciej.

Top 3 dostawców zunifikowanego SASE pod względem przychodów to: Versa Networks, VMware i Cato Networks.

Unified SASE to według Dell’Oro „wszystkie technologie sieciowe i bezpieczeństwa zaimplementowane jako pojedyncza, ściśle zintegrowana platforma produktowa, z tylko jednym repozytorium zasad obejmującym zasady sieci i bezpieczeństwa”.