Cisco zwiększyło przychody o 8 proc. w swoim I kw. finansowym, do 12,9 mld dol. Zysk netto wzrósł o 37 proc., do 3 mld dol. Sprzedaż w regionie EMEA poprawiła się o 11 proc.

Rozczarowała natomiast prognoza koncernu na dalszą część roku. Cisco w aktualnym II kw. finansowym (zakończy się w styczniu) spodziewa się wzrostu przychodów o 4,5 do 6,5 proc., a w całym roku obrotowym o 5 do 7 proc. Jako główne powody przewidywanego jedynie jednocyfrowego wzrostu CEO Chuck Robbins wskazuje trudności w łańcuchu dostaw, jak i coraz wyższe koszty komponentów.

Analitycy spodziewali się, że w tym roku Cisco jednak pójdzie lepiej. Zawód przełożył się na spadek cen akcji o 8 proc. po ogłoszeniu tych prognoz.

Jest duży popyt, ale i problem z dostępnością

Jak przyznaje CEO, zamówienia są bardzo duże, ale firmę ogranicza to, co może wyprodukować i dostarczyć. W krajach EMEA zamówienia w I kw. okazały się wyższe o 36 proc. r/r.

Szef firmy zapewnił jednocześnie, że podejmowane są działania w celu złagodzenia niedoborów.

„Płacimy znacznie wyższe koszty logistyczne, aby dostarczyć komponenty tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Pracujemy nad modyfikacją naszych projektów, by w miarę możliwości korzystać z alternatywnych dostawców i stale optymalizować plany budowy i dostaw” – wylicza CEO.

„Rozważne” podniesienie cen

Jak zaznacza, to wszystko prowadzi do wzrostu kosztów, ale utrzymuje, że firma „ceny podniosła rozważnie”. W regionie EMEA marża brutto sięgnęła 64,4 proc. w I kw.

Przychody z produktów wzrosły o 11 proc., do 9,53 mld dol.

Jako szybko rosnące obszary, w które inwestuje Cisco, CEO wymienił m.in. chmurę hybrydową, bezpieczeństwo w chmurze, webscale, 5G, Wi-Fi 6, sieci 400Gbit.

Transformacja do modelu opartego na oprogramowaniu

Nadal rosną przychody Cisco z oprogramowania. Na subskrypcjach wzrost wyniósł 4 proc. r/r i przyniosły one już 5,5 mld dol. obrotów w kwartale, czyli ponad 40 proc. całkowitych przychodów Cisco.

Z kolei na samym oprogramowaniu koncern wypracował 3,7 mld dol. przychodów, z tego 80 proc. w subskrypcjach.

To odzwierciedla szybką transformację do modelu biznesowego opartego na oprogramowaniu – zaznacza CEO Cisco.