Cisco może zwolnić 5 proc. załogi, tj. ok. 4,1 tys. pracowników – podał Silicon Valley Business Journal. Obecnie firma zatrudnia 83 tys. pracowników na świecie.

Cisco przedstawiło niedawno plan restrukturyzacji, przewidujący zwolnienia, rekrutacje i roszady kadrowe wewnątrz firmy, a także ograniczenie powierzchni biurowej w związku z pracą hybrydową. Realizacja planu ma kosztować 600 mln dol.

Jak podaje serwis Fierce Telecom, przedstawiciel Cisco przyznał, że plan restrukturyzacji dotknie 5 proc. pracowników. Zastrzegł jednak, że w związku z prowadzonymi rekrutacjami w sumie załoga koncernu na koniec roku finansowego (lipiec 2023) pozostanie mniej więcej na tym samym poziomie, co na jego początku.

CEO Chuck Robbins nie ujawnia szczegółów zwolnień, mówi natomiast o „dostosowaniu do właściwych rozmiarów niektórych biznesów”. Dyrektor finansowy Scott Herren zapowiada, że firma będzie rekrutować i inwestować w strategicznych obszarach, takich jak bezpieczeństwo i produkty chmurowe.

Spadek na współpracy, wzrost na bezpieczeństwie i sieciówce

Na bezpieczeństwie Cisco odnotowało 9-procentowy wzrost (do 971 mln dol.) w I kw. finansowym 2023, zakończonym 29 października br., głównie dzięki podejściu zero-trust i ujednoliconemu zarządzaniu.

Największy w firmie biznes sieciowy z przełącznikami i routerami osiągnął 12-proc. wzrost przychodów, do 6,7 mld dol.

Segment współpracy (collaboration) spadł o 2 proc. r/r (do 1,1 mld dol.), co wyjaśniono mniejszą liczbą zdalnych spotkań niż przed rokiem.

Segment Internet for the Future, który obejmuje produkty telekomunikacyjne, chmurowe i sieci optyczne, zmniejszył obroty o 5 proc. do 1,3 mld dol., aczkolwiek Webscale miał dwucyfrowy wzrost zamówień.

Cisco odrabia zaległości

W sumie w I kw. finansowym 2023 przychody Cisco zwiększyły się o 6 proc. r/r do 13,63 mld dol. Zysk netto skurczył się natomiast o 10 proc., do 2,7 mld dol.

Według firmy poprawa w łańcuchu dostaw umożliwiła odrobienie zaległości w realizacji zamówień, a dostarczanie sprzętu zwiększyło sprzedaż subskrypcji powiązanego z nim oprogramowania.

Chuck Robbins zapewnia, że firma nadal czyni postępy w transformacji w kierunku oprogramowania i subskrypcji. Całkowity roczny stały przychód (ARR) wzrósł o 7 proc. rok do roku, do 23,2 mld dol. Przychody z subskrypcji oprogramowania w I kw. były wyższe o 11 proc. rok do roku.