Z okazji 50-lecia firmy i 20-lecia polskiego oddziału Cisco przedstawiło wyniki najnowszego badania Tech Radar, przeprowadzonego przez ponad 80 ekspertów (pracowników Cisco, ekonomistów, psychologów), którzy starają się zidentyfikować trendy i przewidzieć ich wpływ na biznes, rządy i życie codzienne w perspektywie 5, 10 a nawet 25 lat.

W ostatnich latach zespół przygotowujący Cisco Tech Radar przeanalizował ponad 250 trendów. Obecnie skupia się na 90-100, z których 6 uznaje za najważniejsze:

1. IT jest wszędzie
Prognoza: w ciągu najbliższej dekady granice poszczególnych branż będą zacierać się. Firmy IT będą coraz częściej nawiązywać współpracę, inwestować i przejmować podmioty spoza swojego sektora. Innowacje w ICT przenikają np. do służby zdrowia, motoryzacji, automatyki czy lotnictwa.

Realizacja: przejęcie w ub.r. przez Google Nest Labs, firmy oferującej sensory do inteligentnego domu, jest zapowiedzią trendu.

2. Standard WebRTC zdefiniuje przyszłe sposoby pracy
Prognoza: wzrośnie liczba pracowników mobilnych, co postawi firmy przed koniecznością dostosowania narzędzi pracy do tego zjawiska. Wideokonferencje, komunikatory czy korporacyjne portale społecznościowe stają się normą w sytuacji, gdy zespoły coraz częściej składają się z pracowników w rozproszonych lokalizacjach.

Realizacja: WebRTC (Web Real-Time Communication) rozwija się w segmencie rozwiązań do współpracy klasy korporacyjnej, przyspieszając zmiany w IT związane z konsumeryzacją i BYOD. Standard ten będzie się stawał coraz powszechniejszy w zastosowanich specyficznych dla konkretnych branż. Do 2020 r. WebRTC upowszechni rozwiązania do współpracy, których rynek będzie wart miliard dolarów. Mozilla ogłosiła w ub.r. wbudowanie komunikatora wideo, opartego na WebRTC, w przeglądarkę Firefox.

3. Bezpieczeństwo podstawą IoT
Prognoza: w ciągu najbliższych 2 – 5 lat bezpieczeństwo IT obejmie nowe obszary, jak automatyka przemysłowa. Nastąpi przejście od działania w modelu zapobiegawczym, do zapewnienia bezpieczeństwa przed, w trakcie i po ataku. W 2015 r. będzie można korzystać z narzędzi bardzo dokładnie monitorujących stan sieci i w ten sposób przewidywać ewentualne ataki. Do 2022 r. rozwiązania bezpieczeństwa staną się podstawą wartego według Cisco 5,2 bln dol. rynku Internetu rzeczy.

Realizacja: szyfrowanie danych przesyłanych przez inteligentne liczniki, rozwijanie i aktualizacja rozwiązań bezpieczeństwa IT dla maszyn przemysłowych. 

4. Fog computing pomoże analizie
Prognoza: w epoce Internetu wszechrzeczy wzrośnie znaczenie analizy w czasie rzeczywistym, szczególnie na brzegach sieci. Aby była ona efektywna, potrzebna jest niezawodna komunikacja. Ma ją zapewnić fog computing. Oferuje inteligentną platformę do zarządzania rozproszoną infrastrukturą Internetu rzeczy w czasie rzeczywistym. Fog computing poszerza pojęcie chmury na urządzenia końcowe – wyróżnia go od cloud computingu bliskość do użytkowników końcowych (np. usługi są przechowywane na brzegu sieci), gęste rozmieszczenie geograficzne, wsparcie dla mobilności. Rozwój fog computingu doprowadzi do powstania nowych modeli biznesowych i możliwości dla operatorów sieci. Inwestycje venture capital w sektor analityki w czasie rzeczywistym wzrosną ponad czterokrotnie w ciągu najbliższych 4 lat.

Realizacja: w najbliższej dekadzie połączenie fog computingu i analizy w czasie rzeczywistym pomoże zoptymalizować wykorzystanie zasobów naturalnych, od rolnictwa do pól naftowych (np. zwiększanie wydajności upraw). Innym przykładem jest inteligentna dystrybucja energii.

5. Kontekstowa analiza predykcyjna

Prognoza: w ciągu najbliższych 4 lat kontekstowa analiza predykcyjna stanie się jedną z głównych kategorii na rynku aplikacji. Innowacje skoncentrują się głównie na branży transportowej i handlu detalicznym.
Realizacja: kontekstowa analiza predykcyjna pomaga zmniejszyć ruch samochodowy nawet o 40 proc., w oparciu o dane z czujników rejestrujących stan otoczenia. Dostawcy energii także mogą w lepszy sposób przewidywać zapotrzebowanie. Kluczową innowacją w tym obszarze są inteligentne termostaty.

6. Uproszczenie sieci

Prognoza: w 2018 r. do sieci podłączonych będzie 20 mld urządzeń. Fundamentalne staje się zapewnienie autonomii działania łączących je elementów. Autonomiczne, samoorganizujące się sieci są konieczne aby wspierać komunikację urządzeń tworzących Internet wszechrzeczy. Liczba połączeń M2M zrówna się w 2018 r. z populacją świata i wyniesie 7,3 mld, co stanowić będzie 35 proc. wszystkich połączonych z siecią urządzeń.

Realizacja: dzięki integracji maszyn w fabrykach z analizą potrzeb konsumenckich można w optymalny sposób można zidentyfikowane okresy, w których powinna odbywać się konserwacja sprzętu. Podobnie jest w sektorze energetycznym.