W 2021 r. światowe dostawy komputerów wzrosną o 14,2 proc., do 347 mln szt. – przewiduje IDC. To spadek wobec majowej prognozy, gdy zakładano poprawę o 18 proc.

Jako główne powody korekty wymieniono ciągłość łańcucha dostaw i wyzwania logistyczne.

Skala wzrostu tabletów w br. będzie dużo mniejsza niż na PC: +3,4 proc.

„Zdecydowana większość popytu na komputery jest trwała”

Zdaniem analityka mimo zaburzeń w łańcuchu dostaw i transporcie popyt utrzyma się w dłuższym terminie.

„Przedłużające się niedobory dostaw w połączeniu z ciągłymi problemami logistycznymi stawiają przed branżą duże wyzwania. Uważamy jednak, że zdecydowana większość popytu na komputery PC jest trwała, zwłaszcza w sektorach biznesowym i edukacyjnym” – twierdzi Ryan Reith, wiceprezes IDC.

W latach 2021-2025 IDC spodziewa się wzrostu dostaw tradycyjnych PC (komputery stacjonarne, notebooki i stacje robocze), choć w mniejszej niż ostatnio skali, średnio o 3,2 proc. rocznie. W przypadku tabletów oczekuje się spadku o -1,5 proc. co roku.

Notebooki motorem wzrostu

W czasie pandemii komputery umożliwiły pracę, naukę, granie i komunikację z domu. IDC uważa, że urządzenia komputerowe także po pandemii będą nadal odgrywać centralną rolę w życiu większości osób.

Prognoza zakłada, że notebooki pozostaną głównym motorem przyszłego wzrostu rynku PC. Ograniczenia dostępności komponentów, takich jak panele i układy scalone, uznano za czasowe.

Hamowanie jest nieuniknione, ale rynek pozostanie wielki
Spowolnienie na rynku zdaniem IDC jest nieuniknione. Jednak nawet jeśli tak się stanie, rynek PC będzie znacznie większy niż byłby, gdyby nie ostatnie 18 miesięcy i kluczowa rola komputerów w zdalnej pracy, nauce, rozrywce i komunikacji.

W ostatniej prognozie sprzed pandemii, w listopadzie 2019 r., IDC przewidywało, że w 2023 r. rynek PC wchłonie 367 mln urządzeń. Aktualne oczekiwania to ponad pół miliarda szt.

Prognoza dostaw komputerów i tabletów w latach 2021 – 2025