Wyzwania w łańcuchu dostaw, zwiększona niepewność w gospodarce, wyższa inflacja i wojna na Ukrainie spowodowały obniżenie prognozy dla przełączników kampusowych na lata 2022 i 2023 – informuje Dell’Oro Group.

Nowa prognoza zakłada, że na przełączniki kampusowe zostanie wydanych ponad 95 mld dol. w ciągu następnych pięciu lat (dla porównania wydatki na switche do data center przekroczą 100 mld dol.).

W kolejnych latach popyt na switche powinien pozostać silny

Jednocześnie podniesiono prognozę przychodów na lata 2024 – 2026.

„Uważamy, że wydatki w pięcioletnim okresie nie zmniejszą się w porównaniu z naszą poprzednią prognozą, ale raczej będą przesuwane z roku na rok, w zależności od podaży i otoczenia makro” – mówi Sameh Boujelbene, starszy dyrektor w grupie Dell’Oro.

„Nasze wywiady z dostawcami systemów i komponentów, a także VAR-ami i integratorami wykazały, że podstawowe czynniki wzrostu zostały zachowane, oraz że istnieje znaczny dług technologiczny, które skłania klientów do uaktualnienia ich sieci w celu wspierania transformacji cyfrowej” – twierdzi dyrektor.

1 Gb/s trzyma się mocno (nawet za 5 lat)

Jednocześnie skorygowano prognozę dotyczącą portów. Przewiduje się, że 1 Gb/s pozostanie popularniejszy w najbliższych latach, niż wcześniej zakładano. W prognozie przesunięto więc niektóre wolumeny dostaw z 2,5/5,0 Gb/s na korzyść 1 Gb/s.

Korekta ta jest wynikiem połączenia problemów związanych z podażą i popytem” – twierdzi Boujelbene.

W rezultacie przyjęto, że do 2026 r. jedynie 10 proc. udziału ilościowo w segmencie kampusowym będą miały przełączniki wielogigabitowe (2,5/5/10 Gb/s).

Już blisko połowa portów z PoE w 2026 r.

Przewiduje się, że porty PoE będą stanowić prawie połowę wszystkich przesyłek w portach switchy kampusowych do 2026 roku.

Zwiększy się ponadto wykorzystanie nowych funkcji oprogramowania i możliwości sztucznej inteligencji.

Oczekuje się, też, że zainteresowanie ofertami Network-As-a-Service (NaaS) wzrośnie, ale ich przyjęcie może zająć trochę czasu.