Serwery w chmurze są obecnie celem numerem 1 cyberataków – 41 proc. firm zgłasza je jako pierwszy punkt wejścia napastników do zasobów przedsiębiorstwa. Liczba takich ataków wzrosła o 10 proc. w porównaniu do 2021 r. – informuje Atlas VPN, na podstawie raportu Cyber Readiness Report 2022 firmy Hiscox.

Główny wektor cyberataków w 2021 r., czyli serwery korporacyjne, zajmuje teraz trzecie miejsce na liście zagrożeń. W 2022 r. 37 proc. firm wskazało je jako główną metodę wejścia do rozpoczęcia cyberataków.

Drugie miejsce należy do e-maili biznesowych (40 proc.).

Jak komentuje Atlas VPN, pandemia doprowadziła do zmian w infrastrukturze IT w organizacjach, spowodowanych pracą zdalną, takich jak szersze zastosowanie rozwiązań chmurowych. Tymczasem strategie bezpieczeństwa firm nie zawsze nadążają za tymi zmianami.

Wg badania 48 proc. firm twierdzi, że doświadczyło co najmniej jednego cyberataku w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Mimo przeciętnie o 60 proc. wyższych wydatkach na cyberbezpieczeństwo, cyberataki wzrosły o 5 proc. wobec ub.r.

———

Dane opierają się na ankiecie przeprowadzonej wśród 5181 specjalistów z USA i Europy, którzy są odpowiedzialni za strategię cyberbezpieczeństwa w swojej organizacji. Badanie przeprowadzono od 30 listopada 2021 r. do 21 stycznia 2022 r.