W międzynarodowym serwisie Indeed pula ofert pracy dla inżynierów chmury obliczeniowej przekracza 29 tys., przewyższając np. liczbę wakatów dla doradców finansowych czy specjalistów HR. Na portalach publikujących oferty pracy w Polsce fraza „cloud computing” prowadzi do zdecydowanie większej liczby wyników niż w przypadku inżyniera aplikacji czy specjalisty CRM. Według danych podawanych przez Newserię w ub.r. na świecie w związku z chmurową rewolucją przybyło 7,5 mln miejsc pracy w MŚP, a w korporacjach zatrudniających powyżej 500 pracowników – 6,3 mln. 

– Wzrośnie zapotrzebowanie zarówno na pracowników, którzy są bezpośrednio związani z tworzeniem chmury, jak i pracowników obsługujących systemy chmurowe – uważa Robert Zaklika, wiceprezes ATM. Według niego firmy będą potrzebować więcej fachowców związanych z tworzeniem i utrzymaniem chmury, a także ze sprzedażą takich rozwiązań. Przewiduje, że za 2–3 lata liczba specjalistów w obszarze chmury obliczeniowej będzie już odpowiednia.

– Duże korporacje zaczynają skłaniać się ku rozwiązaniom chmurowym. Szybko je adaptują przede wszystkim firmy, których działalność silnie związana jest nowymi technologiami. Przykładem mogą być banki, które łączą chmurę z big data – wymienia wiceprezes. Dodaje, że również segment e-administracji zaczyna się powoli rozwijać w tym kierunku. Podobnie przemysł i produkcja, gdzie środowiska chmurowe stosuje się coraz częściej. 

W związku z rozwojem chmury ATM prognozuje wzrost zatrudnienia również w innych segmentach rynku, co potwierdzają globalne dane. W ostatnich latach chmura umożliwiła stworzenie 2,5 mln nowych miejsc pracy w sektorze mediów i komunikacji. Blisko 1,5 mln osób zostało zatrudnionych w bankowości, a 1,3 mln w produkcji. Cyfryzacja stworzyła ponad 700 tys. miejsc pracy w edukacji, handlu (ponad 600 tys.), administracji (ponad 0,5 mln) czy służbie zdrowia (ponad 350 tys.).

Według Gartnera globalne wydatki związane z migracją firm do chmury wyniosą 216 mld dol. do 2020 r. Z kolei z danych Komisji Europejskiej wynika, że wykorzystując w pełni możliwości chmury obliczeniowej, można stworzyć 2,5 mln nowych miejsc pracy w Europie i zwiększyć PKB Unii o 1 proc. rocznie do 2020 r.