Covid-19 ostatnio nadal zwiększał wydatki na usługi w chmurze – tym razem aż o 1,5 mld dol. w skali światowej – według danych Synergy Research Group za III kw. br.

Analitycy spodziewali się dużego popytu, ale nie aż takiego. Oceniono, że pandemia dodała jakieś 3 pkt do wzrostu, jaki nastąpiłby w normalnych okolicznościach.

Zdaniem ekspertów dane wskazują, że Covid-19 przyspieszył przejście przedsiębiorstw z operacji lokalnych na usługi w chmurze.

Trendy już się nie zmienią

„Obciążenia są przenoszone do chmur publicznych jeszcze szybciej, niż przewidywano. Hostowane aplikacje są szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorstw, przechodzących przez światową pandemię. W szybkim wdrożeniu pomaga również wiele usług chmury hybrydowej, które ułatwiają przejście do większego wykorzystania chmur publicznych. Jakkolwiek może wyglądać świat po pandemii, nie spodziewamy się odwrócenia tych trendów” – komentuje John Dinsdale, główny analityk w Synergy Research Group.

Zwrot wskaźników w górę nastąpił po tym, jak dynamika na IaaS, PaaS i SaaS słabła, gdyż są to już ogromne rynki.

W III kw. br. nakłady na usługi infrastruktury chmurowej (IaaS, PaaS i hostowane usługi w chmurze prywatnej) oraz na SaaS były wyższe o 28 proc. wobec III kw. ub.r., a na PaaS nawet o 37 proc.

Wzrost na rynkach usług chmury publicznej od I kw. 2019 r. do III kw. 2020 r.