Wartość rynku cloud storage w ciągu 5 lat zwiększy się z 50,1 mld dol. globalnie w 2020 r. do 137,3 mld dol. do 2025 r. – prognozuje MarketsandMarkets.

Zapotrzebowanie na pamięć masową w chmurze jest skutkiem rosnącej ilości danych w przedsiębiorstwach, a także rozwoju pracy zdalnej. Rozproszeni pracownicy potrzebują dostępu do danych i plików. Ponadto przedsiębiorstwa skłania do przejścia na chmurowy storage potrzeba oszczędności.

Rosnąca rola usług

Przewiduje się, że segment rozwiązań będzie miał znaczący udział w rynku, natomiast najszybciej będą zwiększać się wydatki klientów na usługi. Jest to związane z przechodzeniem przedsiębiorstw z lokalnej pamięci masowej opartej na sprzęcie do środowisk chmurowych, a z rosnącym zapotrzebowaniem na rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych danych i odtwarzania po awarii.

Największe nakłady pochłonie pamięć plikowa. Rosnące wydatki na ten cel to z kolei głównie rezultat koncentracji organizacji na poprawie współpracy i produktywności. Firmy potrzebują możliwości przechowywania wykorzystywanych często danych i zarządzania nimi, tak aby były dostępne w dowolnym czasie i miejscu.