W 2020 r. wydatki przedsiębiorstw na usługi infrastruktury chmurowej eksplodowały – firmy wydały na cloud dużo więcej, niż na lokalną infrastrukturę, a przepaść jest wyraźna – według danych Synergy Research Group. W 2019 r. wydatki chmurowe były tylko nieznacznie wyższe niż na firmowe serwerownie.

Otóż nakłady firm na churową infrastrukturę (IaaS, PaaS, hostowana chmura prywatna) podskoczyły w 2020 r. o 35 proc. wobec 2019 r., do prawie 130 mld dol.

W tym samym czasie wydatki firm na sprzęt i oprogramowanie do lokalnych centrów danych spadły o 6 proc., do blisko 90 mld dol.

Już 60 proc. serwerów sprzedawanych obecnie na świecie trafia do centrów danych dostawców chmury, a nie do przedsiębiorstw.

Chmura w ofensywie od 10 lat

Spory wzrost chmurowej części rynku oznaczał kontynuację trwającego dekadę trendu wzrostu wydatków na chmurę i stagnacji na rynku centrów danych należących do przedsiębiorstw (gdzie nakłady okazały się jedynie o ponad jedną piątą wyższe niż 10 lat temu).

Choć w 2019 r. oba rynki (chmury i on-premise) były prawie równe, to w 2020 roku Covid-19 pomógł dostawcom usług cloud.

W ciągu dekady średni roczny wzrost wydatków na lokalne centra danych wyniósł zaledwie 2 proc. a na usługi infrastruktury w chmurze (IaaS, PaaS i hostowana chmura prywatna) – aż 52 proc. co roku.

Lokalnie: najwięcej zyskała wirtualizacja, spadek na storage’u

W sumie lokalne wydatki na pamięci masowe, sieci, zabezpieczenie i oprogramowanie towarzyszące wyniosły w 2020 r. 89 mld dol.

W podsumowaniu 10 lat najwyższe wskaźniki wzrostu miało oprogramowanie do wirtualizacji, przełączniki ethernetowe i zabezpieczenia sieci.

Udział serwerów w całym rynku centrów danych pozostał stabilny przez dekadę, podczas gdy udział pamięci masowej spadał.

Wydatki na infrastrukturę chmurową i lokalną w latach 2010 – 2020

Źródło: Synergy Research

Chmura: PaaS pnie się w górę, spadek usług zarządzanych

Na rynku usług infrastruktury chmurowej o wartości 130 mld dol. w 2020 r. segment o najwyższych wskaźnikach wzrostu w ciągu dekady to PaaS – zwłaszcza bazy danych, IoT i analityka.

Udział IaaS w okresie 10 lat był stabilny, podczas gdy udział zarządzanych usług w chmurze prywatnej nieco spadł.

Analityk: firmy głosowały portfelami na cloud

„Najwyraźniej firmy głosowały portfelami na to, co jest dla nich najbardziej sensowne” – komentuje duży wzrost obrotów na usługach chmurowych John Dinsdale, główny analityk w Synergy Research Group.

Uważa jednak, że popyt na rozwiązania lokalne gwałtownie się nie zmniejszy, więc nadal będzie to spory rynek w najbliższych latach.

„Nie spodziewamy się drastycznego zmniejszenia wydatków na firmowe centra danych w ciągu najbliższych pięciu lat. Z pewnością będziemy nadal obserwować agresywny rozwój chmury w tym okresie” – przewiduje analityk Synergy.