Analitycy prognozują, że przedsiębiorstwa będą coraz częściej korzystać z chmury publicznej. Są też przewidywania, że centra danych on-premises staną się niszą, które będą wykonywać ledwie kilka proc. zadań w skali światowej. Cała reszta przejdzie w chmury.

Michael Dell, lider Dell Technologies, jest odmiennego zdania. Uważa, że lokalna infrastruktura oparta na rozwiązaniach definiowanych programowo jest bardziej ekonomiczna niż chmura publiczna w przypadku 85 – 90 proc. zadań.

Wyjaśnia, że automatyzacja, rozwiązania "software definied" i interfejsy ułatwiające pracę developerom nie są unikalne dla rozwiązań chmury publicznej. Mogą je także wdrożyć poszczególne organizacje, co pozwala na stworzenie platformy z własnej infrastruktury. Według niego w takich przypadkach, dla przewidywalnych obciążeń, a w większości firm takie występują zdecydowanie najczęściej, rozwiązanie lokalne jest znacznie bardziej opłacalne od chmury.

Lider Dell Technologies zapewnia, że dowodem na coraz większą dynamikę inwestycji w prywatne chmury jest duży wzrost odroczonych przychodów korporacji – w tym miesiącu wynosiły one 22,2 mld dol. za IV kw. kwartał finansowy, co oznacza wzrost o 3,6 mld dol. rok do roku. Także znacznie większe zapotrzebowanie na usługi finansowe potwierdza zdaniem Della trend rozwoju sektora on-premises.

Szefowi korporacji wtórują dostawcy rozwiązań, z którymi rozmawiał amerykański CRN. Utrzymują, że są w stanie dostarczyć infrastrukturę on-premises chmury prywatnej i definiowane programowo rozwiązania dla lokalnych centrów danych przedsiębiorstw co najmniej o 40 proc. taniej niż chmury publiczne. Według nich coraz więcej organizacji decyduje się na infrastrukturę lokalną i hybrydowy model IT.

"Jeśli przyjrzeć się kosztom niektórych publicznych chmur, być może niektórych modeli AWS, wydatek może być bardzo duży" – twierdzi wiceprezes firmy integratorskiej Eagan.

"Wydaje się, że przewidywalne obciążenia mogą być dobrze zarządzane przez wewnętrzne grupy i to jest to najlepszy sposób, zamiast stosowania modelu oferowanego przez AWS lub Microsoft Azure. Oczywiście trzeba wszystko dokładnie policzyć i zobaczyć, jakie są koszty" – radzi wiceprezes.

"Kosztuje każdy napój, który czerpiesz ze studni chmury publicznej. Jeżeli masz własną studnię, możesz wyprodukować całą wodę IT dla swojej firmy" – ilustruje obrazowo różnicę między dwoma modelami IT przedstawiciel firmy Future Tech. Twierdzi, że liczba jego klientów, którzy wracają z chmury publicznej do własnego albo hybrydowego IT, wzrosła w dwucyfrowej skali.

Możliwe oszczędności pokazuje giełdowy raport Dropboxa, klienta AWS. Gigant twierdzi, że zaoszczędził 74,6 mln dol. kosztów operacyjnych w ciągu 2 lat, przechodząc z chmury publicznej do własnej infrastruktury.

Źródło: crn.com