Chmura w coraz większym stopniu dominuje w środowisku IT. Rynki z nią związane rosną w tempie od 15 do 40 proc. rocznie. Prognozy Synergy Research Group pokazują, że roczne wydatki na usługi w chmurze podwoją się w ciągu niecałych 4 lat.

Wydatki na infrastrukturę chmurową wystrzeliły

W pierwszej połowie 2021 r. przychody operatorów i dostawców rynku usług i infrastruktury w chmurze wzrosły o 25 proc. r/r i wyniosły 235 mld dol.

Co istotne, najszybciej zwiększa się zapotrzebowanie na infrastrukturę (IaaS, PaaS i hostowane usługi chmury prywatnej), gdzie bilans był aż 37 proc. na plusie (a jest wynik generowany na wielomiliardowych kwotach).

Przychody z SaaS dla przedsiębiorstw wzrosły natomiast o 24 proc.

Z kolei wydatki na sprzęt IT i oprogramowanie dla infrastruktury publicznej, prywatnej i hybrydowej – o 16 proc.

Nakłady dostawców chmury na kolokację, leasing i budowę centrum danych zwiększyły się o 17 proc.

Jako największe firmy Synergy wskazuje Microsoft, Amazon, Salesforce, Dell, Google i IBM. Inni główni gracze to Cisco, Adobe, Oracle, VMware, SAP, HPE, Alibaba, Inspur i Huawei.

Łącznie firmy te wygenerowały znacznie ponad połowę wszystkich przychodów związanych z chmurą.

W pierwszej połowie 2021 r. wydatki na sprzęt i oprogramowanie wykorzystywane do budowy infrastruktury chmury wyniosły ponad 70 mld dol., przy czym wydatki na chmurę publiczną są teraz znacznie większe niż na prywatną.

Inwestycje w infrastrukturę poczynione przez dostawców usług w chmurze pomogły im wygenerować ponad 150 mld dol. przychodów z usług infrastruktury (IaaS, PaaS, hostowane usługi chmury prywatnej) oraz SaaS dla przedsiębiorstw.

Kto radzi sobie najlepiej

„Podczas gdy przypływ unosi wszystkie łodzie, szczególnie dobrze radzą sobie firmy, które nie są zakotwiczone na dużych, starszych, nie chmurowych rynkach” – komentuje John Dinsdale, główny analityk w Synergy Research Group.

Jak zauważa, dziesięć lat temu firmy takie jak Amazon, Salesforce i Google prawie nie były obecne w branży IT dla przedsiębiorstw, ale teraz są główną siłą na rynku.

Na szczególną uwagę zasługuje zdaniem analityka Microsoft. Firma wyrosła na tradycyjnych rynkach, od wielu lat jest obecna w dużych przedsiębiorstwach, ale przekształciła się w wiodącego gracza w chmurze, w oparciu o przychody z całego ekosystemu.