Biznes chmurowy Oracle’a zakończył I kwartał finansowy 2017 (do 31 sierpnia br.) dużym wzrostem obrotów. Przychody z SaaS, Paas oraz IaaS zwiększyły się o 59 proc., do 969 mln dol. W tym sprzedaż subskrypcji usług SaaS i PaaS poprawiła się o 77 proc. Liczba klientów SaaS wzrosła o ok. 750. Według Oracle’a największe wzięcie ma system EPR, zamówiła go prawie połowa – 344 – nowych abonentów. W przypadku IaaS wzrost sprzedaży był 7-procentowy.

Biznes oparty na tradycyjnych licencjach z oprogramowania instalowanego u klientów odnotował podobny wynik jak rok wcześniej – 5,8 mld dol. Sprzedaż sprzętu ponownie wyraźnie stopniała – o 19 proc., do 462 mln dol.

Dobry bilans wciąż stosunkowo niewielkiego biznesu chmurowego przyczynił się do większych przychodów całej korporacji oraz wzrostu zysku. Obroty w I kw. poszły w górę o 2 proc., do 8,6 mld dol., a zysk netto o 5 proc., do 1,83 mld dol.

Celem Oracle’a na cały rok finansowy jest ponad 2 mld dol. obrotów z usług w chmurze. Jeśli się uda, to koncern odnotuje największy wśród dużych dostawców wzrost w biznesie SaaS i PaaS drugi rok z rzędu. Klientów ma przekonać według założyciela koncernu Larry’ego Ellisona większa oferowana przestrzeń dyskowa, przy niższych cenach niż u konkurencji.