Pod względem wykorzystania rozwiązań chmurowych nasz kraj został sklasyfikowany na 28 miejscu unijnego rankingu. W ciągu 2 lat (2014 – 2016) liczba firm korzystających z chmury w ocenie Eurostatu wzrosła z 6 do 8 proc. (według GUS – 10 proc.). Dla porównania na dojrzałych rynkach stopień wykorzystania chmury jest wielokrotnie wyższy, np. w Finlandii (57 proc. przedsiębiorstw korzysta z cloud computingu), Danii (42 proc.), Holandii i Wielkiej Brytanii (35 proc.). W Czechach i na Słowacji jest to 18 proc. Również wzrosty w innych krajach są dużo większe niż u nas.

– Te statystyki pokazują tylko wycinek rzeczywistości. Rynek chmury w Polsce, podobnie jak i na rozwiniętych rynkach rośnie bardzo szybko, bez większego problemu można zwiększać sprzedaż o kilkadziesiąt procent każdego roku. Statystyki zaniżają małe firmy, które do cloud computingu odnoszą się z większą rezerwą niż największe przedsiębiorstwa. Wynika to z wielu powodów: niewystarczającej świadomości potrzeb i korzyści, obaw, a także dużej rezerwy do relatywnie nowych rozwiązań – twierdzi Piotr Rojek, dyrektor zarządzający DSR.

W segmencie największych firm, zatrudniających powyżej 250 pracowników, w Polsce 31 proc. korzysta z cloud computingu (25 miejsce w UE). W przypadku małych firm odsetek wynosi 6 proc. (ostatnie miejsce).

Jednak niski odsetek organizacji korzystających z rozwiązań cloud computingu może być szansą dla dostawców na zwiększenie obrotów na tym rynku.

– W ciągu najbliższych kilku lat firmy będą przenosić się do chmury, bo nie mają innego wyjścia. Wiele nowych technologii oferowanych jest w tej chwili już tylko w modelu cloud. Stopniowo wszyscy dostawcy przenoszą ciężar projektów badawczo-rozwojowych na rozwiązania chmurowe. Jeśli ktoś nie będzie korzystał z cloud computingu, pozostanie w tyle technologicznie, a więc siłą rzeczy także biznesowo. Przykładem może być Przemysł 4.0. czyli idea cyfrowych, autonomicznych fabryk, która w dużym stopniu opiera się na przetwarzaniu w chmurze – mówi Piotr Rojek.

Jest jednak istotna bariera: obawy o bezpieczeństwo powstrzymują organizacje przed inwestycją w rozwiązania chmurowe.

Według IDC sprzedaż rozwiązań chmurowych w latach 2017 – 2021 będzie rosła w Polsce w średnim tempie ponad 18 proc. co roku. W 2016 r. firmy sprzedały usługi w chmurze publicznej za 175 mln dol.. W tym roku wartość lokalnego rynku wyniesie według prognozy ponad 200 mln dol., a w 2019 r. zbliży się do 300 mln dol., co oznaczałoby przekroczenie 1 mld zł obrotów. Globalnie IDC prognozuje, że sprzedaż chmury publicznej w skali globalnej wygeneruje w 2020 r. 203 mld dol. przychodów.