Rosnąca bez ustanku masa danych przyprawia o ból głowy szefów IT. Aż 82 proc obawia się, że obecnie stosowane w ich firmie rozwiązania do ochrony danych nie wystarczą, by sprostać wszystkim przyszłym wyzwaniom biznesowym.

Zdaniem 62 proc. mogą one nie być odpowiednie także do przeciwdziałania cyberzagrożeniom, a 74 proc. przyznaje, że niebezpieczeństwo utraty danych zwiększa się wraz ze wzrostem liczby osób pracujących zdalnie – według raportu Global Data Protection Index przygotowanego przez Dell Technologies.

Większość uważa, że dane mogą przepaść

Ponad dwie trzecie respondentów (67 proc.) nie ma pewności, czy uda im się odzyskać wszystkie dane o krytycznym znaczeniu dla firmy w przypadku destrukcyjnego cyberataku lub utraty danych.

Nowe technologie zagrożeniem

Co istotne, większość uważa, że nowe technologie, takie jak aplikacje chmurowe, kontenery (kubernetes), sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, jeszcze zwiększają ryzyko.

Otóż zdaniem 63 proc. stanowią zagrożenie dla ochrony danych. Największym wyzwaniem dla CIO jest zwłaszcza brak rozwiązań z zakresu ochrony danych w odniesieniu do nowszych technologii.

Danych jest 10 razy więcej niż 5 lat temu
Trudno się dziwić tym obawom, skoro przedsiębiorstwa zarządzają obecnie ponad 10-krotnie większą ilością danych niż 5 lat temu – według raportu GDPI.

30 proc. zgłosiło straty

Zresztą niemało szefów IT doświadczyło już na własnej skórze problemów związanych z bezpieczeństwem – ponad 30 proc. zgłosiło utratę danych w ciągu ostatniego roku, a prawie połowa (45 proc.) informuje o nieplanowanych przestojach systemu.

Tymczasem wyniki ostatniego badania IDC wskazują, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad jedna trzecia przedsiębiorstw na świecie doświadczyła ataku ransomware lub działań, które zablokowały dostęp do systemów.

Wielu dostawców, 4 razy wyższe koszty
Średni koszt utraty danych w ciągu ostatniego roku był blisko czterokrotnie wyższy w przypadku przedsiębiorstw korzystających z usług wielu dostawców rozwiązań ochrony danych, niż w przypadku tych, które zaopatruje jeden dostawca – według raportu GDPI.

Badanie 2021 Global Data Protection Index dla Dell Technologies przeprowadził Vanson Bourne od lutego do kwietnia br. Przeprowadzono 1 tys. wywiadów z decydentami IT z 15 krajów, reprezentujących 14 branż, w podmiotach zatrudniających ponad 250 pracowników.