Chmura hybrydowa, łącząca rozwiązania prywatne (oparte na własnej infrastrukturze IT firmy)
i publiczne (zarządzane przez zewnętrznego dostawcę) to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów na rynku cloud computingu. Korzysta z niej niemal 7 na 10 firm używających chmury obliczeniowej.  Jak wynika z raportu RightScale 2017 State of the Cloud Report, obecnie 89 proc. przedsiębiorstw korzysta z chmury publicznej, a 72 proc. z prywatnej, a 67 proc. z hybrydowej. Prawie połowa (47 proc.) ankietowanych szefów IT zamierza zwiększyć nakłady finansowe na tę technologię – według Rackspace.

Analizy wskazują ponadto na duży potencjał wzrostowy rynku chmury hybrydowej. Jego wartość do 2021 r. ma wynieść 92 mld dol. wobec 33 mld dol. w 2016 r.

Według firmy analitycznej Enterprise Strategy Group największym wyzwaniem dla przedsiębiorstw związanym z chmurą jest bezpieczeństwo (35 proc. wskazań), a za nim bardzo szybki przyrost przetwarzanych danych (28 proc.) oraz koszt sprzętu (27 proc.). „Hybryda” może być odpowiedzią na te potrzeby, zaś argumentami za korzystaniem z takiego modelu jest połączenie efektywności kosztowej i elastyczności z bezpieczeństwem (lub z poczuciem większego bezpieczeństwa klienta – co również jest istotne w kontekście decyzji inwestycyjnych) dzięki lokalnemu przechowywaniu kluczowych danych. Tym niemniej w przypadku MŚP chmura prywatna oznacza konieczność inwestycji we własną infrastrukturę czy też zatrudnienie zespołu odpowiedzialnego za jej utrzymanie. Z kolei chmura zewnętrzna to z założenia niższe koszty utrzymania i łatwiejsze wdrożenie.

– Firmy, które zdecydują się na przejście do modelu hybrydowego, powinny dokładnie zaplanować ten proces. Przede wszystkim należy przeprowadzić analizę istniejącej wirtualnej infrastruktury po to, aby w kolejnym kroku zdecydować, które aplikacje powinny zostać przeniesione do chmury publicznej, a które pozostać w chmurze prywatnej. Warto też wykorzystać migrację do chmury hybrydowej jako okazję do optymalizacji wewnętrznej infrastruktury, co nie tylko ułatwi migrację, ale w przyszłości również zarządzanie modelem hybrydowym – radzi Tomasz Dziedzic z Linux Polska.