Dostawy serwerów do AI będą rosły średnio o 10,8 proc. rocznie w latach 2022-2026 – prognozuje TrendForce. W 2022 r. maszyny obsługujące rozwiązania sztucznej inteligencji, wyposażone w procesory graficzne ogólnego przeznaczenia (GPGPU), stanowiły prawie 1 proc. rocznych globalnych dostaw serwerów, a w 2023 r. wzrosną o 8 proc. r/r.

Analitycy uważają, że firmy chmurowe na całym świecie będą z biegiem lat przeznaczać coraz więcej nakładów na serwery AI, dzięki aplikacjom takim jak czat boty i wyszukiwarki priorytetowo traktując inwestycje w powiązane projekty.

Inwestycje w infrastrukturę pod AI to także odpowiedź na pojawienie się już kilka lat temu takich trendów, jak autonomiczne samochody, AIoT (sztuczna inteligencja rzeczy) i przetwarzanie brzegowe.

W 2022 r. Google, AWS, Meta i Microsoft łącznie mieli największy udział w rocznym zapotrzebowaniu na serwery obsługujące rozwiązania AI, odpowiadając za 66,2 proc. zamówień (ilościowo).

Wśród chińskich CSP liderem był ByteDance, a za nim są Tencent, Alibaba i Baidu.

Widząc świetlaną przyszłość w rozwoju technologii AI, Microsoft zainwestował w OpenAI i uruchomił w lutym br. ulepszoną wersję wyszukiwarki Bing, która zawiera model językowy o nazwie Prometheus i technologię leżącą u podstaw ChatGPT.

Jeśli chodzi o czipy używane w takich projektach, ChatGPT przyjęło głównie A100 Nvidii.

Przewiduje się, że zapotrzebowanie Microsoftu na serwery AI wyniesie łącznie około 25 tys. szt. w 2023 r. Popyt ze strony Baidu (które ma Ernie bota) na serwery AI w 2023 r. sięgnie ok. 2 tys. szt. Chińska firma przechodzi na korzystanie z A800 Nvidii, który został zaprojektowany specjalnie na rynek chiński wobec najnowszych ograniczeń eksportowych.

Ponadto obliczenia AI wymagają pamięci o dużej przepustowości (HBM), które stanowią obecnie ok. 1,5 proc. rynku DRAM. TrendForce przewiduje, że rynek rozwiązań HBM będzie rósł w ekspresowym tempie -rocznie o 40-45 proc. w latach 2023-2025.