ChatGPT pomoże inwestycjom w serwery AI
Wielu dostawców chmurowych rozpoczęło inwestycje na dużą skalę w sprzęt obsługujący sztuczną inteligencję - twierdzi TrendForce.

Obsługa AI będzie w kolejnych latach generować inwestycje w serwery, przetwarzanie graficzne i szybkie pamięci – wynika z prognozy.
Dostawy serwerów do AI będą rosły średnio o 10,8 proc. rocznie w latach 2022-2026 – prognozuje TrendForce. W 2022 r. maszyny obsługujące rozwiązania sztucznej inteligencji, wyposażone w procesory graficzne ogólnego przeznaczenia (GPGPU), stanowiły prawie 1 proc. rocznych globalnych dostaw serwerów, a w 2023 r. wzrosną o 8 proc. r/r.
Analitycy uważają, że firmy chmurowe na całym świecie będą z biegiem lat przeznaczać coraz więcej nakładów na serwery AI, dzięki aplikacjom takim jak czat boty i wyszukiwarki priorytetowo traktując inwestycje w powiązane projekty.
Inwestycje w infrastrukturę pod AI to także odpowiedź na pojawienie się już kilka lat temu takich trendów, jak autonomiczne samochody, AIoT (sztuczna inteligencja rzeczy) i przetwarzanie brzegowe.
W 2022 r. Google, AWS, Meta i Microsoft łącznie mieli największy udział w rocznym zapotrzebowaniu na serwery obsługujące rozwiązania AI, odpowiadając za 66,2 proc. zamówień (ilościowo).
Wśród chińskich CSP liderem był ByteDance, a za nim są Tencent, Alibaba i Baidu.
Widząc świetlaną przyszłość w rozwoju technologii AI, Microsoft zainwestował w OpenAI i uruchomił w lutym br. ulepszoną wersję wyszukiwarki Bing, która zawiera model językowy o nazwie Prometheus i technologię leżącą u podstaw ChatGPT.
Jeśli chodzi o czipy używane w takich projektach, ChatGPT przyjęło głównie A100 Nvidii.
Przewiduje się, że zapotrzebowanie Microsoftu na serwery AI wyniesie łącznie około 25 tys. szt. w 2023 r. Popyt ze strony Baidu (które ma Ernie bota) na serwery AI w 2023 r. sięgnie ok. 2 tys. szt. Chińska firma przechodzi na korzystanie z A800 Nvidii, który został zaprojektowany specjalnie na rynek chiński wobec najnowszych ograniczeń eksportowych.
Ponadto obliczenia AI wymagają pamięci o dużej przepustowości (HBM), które stanowią obecnie ok. 1,5 proc. rynku DRAM. TrendForce przewiduje, że rynek rozwiązań HBM będzie rósł w ekspresowym tempie -rocznie o 40-45 proc. w latach 2023-2025.
Podobne aktualności
Chmura Krajowa zmienia się w OChK. Celuje w 300 mln zł obrotu
Operator ma nowe logo i stronę internetową. W 2023 r. chce znacznie zwiększyć przychody.
Europejskie firmy wydadzą 33 mld dol. na AI
Cztery branże będą szczególnie potrzebować rozwiązań AI i zapewnią ponad połowę sprzedaży.
Sieć zarządzana w chmurze będzie warta 36 mld dol.
Wzrosną zwłaszcza wydatki na chmurę prywatną - według prognozy.