Masowe zwolnienia, problemy z weryfikacją kont i chaos w Twitterze wzbudziły wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa tej platformy. W mniej niż miesiąc firma straciła według medialnych doniesień 50 – 80 proc. wszystkich pracowników. Przetrzebione zostały zespoły ds. bezpieczeństwa, moderacji treści i zarządzania danymi użytkowników.

Ryzyko ataków i kradzieży danych

Z tej sytuacji według Sophosa wynikają dwa zagrożenia. Cyberprzestępcy mogą próbować wykorzystywać Twittera jako platformę do ataków i wysyłania użytkownikom spamu albo wiadomości phishingowych. Drugie ryzyko to naruszenie systemów serwisu w celu kradzieży danych klientów platformy.

Dezinformacja

System weryfikacji użytkowników przestał poprawnie funkcjonować. Trudniej jest odróżnić prawdziwe konta osób publicznych, firm czy instytucji od tych, które się pod nie podszywają. Pozwala to znacznie łatwiej rozprzestrzeniać  z pomocą Twittera nieprawdziwe informacje.

Problem z regulacjami

Obawy dotyczą także zdolności i chęci Twittera kierowanego przez Elona Muska do przestrzegania zobowiązań regulacyjnych, w tym RODO. Możliwe, że serwisem w przyspieszonym trybie zajmą się organy regulacyjne.

Pustki w kasie

Elon Musk przyznaje, że Twitter jest w trudnej sytuacji finansowej. Raporty wskazują, że firma nie ma już pracowników zajmujących się kwestiami podatkowymi. Należy także zadać pytanie: co stanie się z danymi przechowywanymi w systemach Twittera, jeśli firma upadnie? Kto przejmie nad nimi kontrolę?

Trzeba działać już teraz

Twitter zmienia się nie tylko z dnia na dzień, ale i z godziny na godzinę. Sprawia to, że ocena ryzyka jest prawie niemożliwa. Według Sophosa należy zakładać najgorszy scenariusz: znaczne obniżenie standardów zabezpieczeń i prywatności, zniknięcie Twittera z sieci i wyciek danych użytkowników w niepowołane ręce. Dlatego odpowiednie kroki warto poczynić już teraz, by ochronić swoje dane. Oto, co trzeba pilnie zrobić według ekspertów.

1.Zabezpieczenie kopii swoich danych

Twitter nadal umożliwia pobranie wszystkich danych z konta. Jeśli nie chcesz, aby nie zniknęły one bezpowrotnie, należy ściągnąć je na własny dysk. Realizacja takiego wniosku trwa kilka dni – warto wykonać ten krok możliwie jak najszybciej.

2.Usunięcie wszystkich poufnych danych

Takich jak data urodzenia, numery telefonów, informacje o płatnościach, dane o lokalizacji geograficznej i inne szczegóły, które mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo. Po pobraniu kopii zapasowej warto rozważyć usunięcie wszystkich opublikowanych tweetów, zdjęć i prywatnych wiadomości. W razie potencjalnego wycieku nie trafią one w niepowołane ręce.

3.Ochrona dostępu do konta

Hasła do Twittera nie powinno się używać w innych miejscach. Jeśli jednak stosowana była taka praktyka, należy zmienić je na unikalną kombinację znaków. Dla większego bezpieczeństwa zaleca się włączyć uwierzytelnianie wieloskładnikowe z użyciem aplikacji lub klucza bezpieczeństwa. Lepiej jednak nie używać w tym celu prywatnego numeru telefonu. Należy również zablokować dostęp wszystkim podłączonym do Twittera aplikacjom.

4.Zabezpieczenie swojej obecności

Osoby planujące pozostanie aktywnymi na Twitterze powinny rozważyć ograniczenie dostępu do swoich kont. Da to możliwość kontrolowania, kto może zobaczyć posty i interakcje. Rezygnując z używania tej platformy, nie należy usuwać konta, bo może dojść do przejęcia nazwy i prób podszywania się pod użytkownika.

5.Zakładaj, że informacje nie są prawdziwe

Odróżnienie prawdy od kłamstwa na Twitterze jest obecnie trudniejsze niż jeszcze kilka tygodni temu. Bezpieczniej jest zakładać, że użytkownicy nie są tymi, za kogo się podają i weryfikować ich tożsamość i podawane przez nich informacje. Dotyczy to zwłaszcza kont osób publicznych i instytucji.