"Na moją prośbę zarząd udzielił mi urlopu z powodów zdrowotnych" – poinformował CEO Oracle'a Mark Hurd w liście do pracowników. Firma nie podaje więcej informacji na ten temat.

Hurd od 2014 r. jest jedną z trzech osób ze ścisłego kierownictwa korporacji. Odpowiada za kluczowe obszary: sprzedaż, marketing, konsulting, wsparcie oraz działy skoncentrowane na branżach. Jego obowiązki przejmują CEO Safra Catz oraz założyciel firmy, Larry Ellison, który pełni funkcję Chief Technical Officer.

Mark Hurd jest w Oracle'u od 2010 r. Najpierw był wiceprezesem i nr 2 w firmie, w 2014 r. razem z Safrą Catz został CEO. Odgrywa jedną z głównych ról w strategicznej transformacji Oracle'a w dostawcę usług chmurowych.

Przed przejściem do Oracle'a Mark Hurd przez 5 lat był CEO HP. Zrezygnował w atmosferze skandalu, gdy zarzucono mu niewłaściwe w korporacji relacje z pracownicą (aczkolwiek firma przyznała, że nie złamał prawa).

Larry Ellison stwierdził wówczas, że "zarząd HP podjął najgorszą decyzję personalną od czasu, gdy idioci z Apple'a zwolnili Steve'a Jobsa". Po zmianie firmy HP pozwało Hurda, ale zarzuty wycofano.

 

"Rośnie wysokomarżowy biznes chmurowy"

Oracle opublikował wyniki finansowe za swój I kw. finansowy 2020. Przychody były na podobnym poziomie co w ub.r. – 9,22 mld dol., jednak to mniej, niż oczekiwali analitycy – 9,29 mld dol. Według Bloomberga podkreśla to wyzwania, przed jakimi stoi firma w związku z transformacją na biznes chmurowy.

Zysk netto spadł z 2,27 mld dol. do 2,14 mld dol., ale zysk na akcję wzrósł o 14 proc. (non-GAAP). To trzeci z rzędu dwucyfrowy plus. Biznes usług chmurowych i wsparcia licencji generuje już trzy czwarte obrotów Oracle'a.

"Nasz niskomarżowy biznes sprzętowy jest coraz mniejszy, nadal rośnie natomiast wysokomarżowy biznes chmurowy" – komentuje Safra Catz. Chmurowy biznes ERP zwiększył obroty o 33 proc. Liczba klientów korzystających z autonomicznej bazy danych wzrosła w minionym kwartale o ponad 500.