Udział Intela w rynku data center będzie nadal spadać – przewiduje CEO Pat Gelsinger. Spodziewa się jednak, że w 2025 r. nastąpi odbicie. Udział Intela w rynku kurczy się od kilku lat, podczas gdy wciąż rośnie AMD. Gelsinger przewiduje więc, że ten niekorzystny trend na razie nie zatrzyma się. „Konkurencja ma zbyt duże przyspieszenie, a my nie pracowaliśmy wystarczająco dobrze” – przyznał lider korporacji podczas konferencji Evercore ISI TMT. Biznes data center AMD urósł w II kw. br. o 83 proc. r/r.

Zdaniem CEO, po spadku w br. (w II kw. 2022 r.: -16 proc. r/r) biznes data center Intela wyjdzie z dołka, jednak w najbliższych latach nie będzie rósł tak szybko jak cały rynek. „Nie nadążymy za całym adresowalnym rynkiem do 2025 r. i 2026 r., gdy zaczniemy odzyskiwać udziały” – zapowiada.

CEO Intela zamierza również nadal wychodzić z biznesów, które nie są kluczowe dla firmy. Niedawno koncern wygasił segment pamięci Optane.

Zawsze żartuję, że Intel wyszedł z branży pamięci 40 lat temu i wielokrotnie podejmował tę decyzję. Prawda? Cóż, zamierzam zamknąć te cholerne drzwi i trzymać się z dala od biznesu pamięci” – oznajmił stanowczo szef korporacji. Mówił też o kilku biznesach, które prawdopodobnie wyśle na emeryturę. Nie podał jednak szczegółów.