Dyrektor generalny AWS Adam Selipsky oznajmił, że 3 czerwca br. odejdzie z firmy. Jego następcą zostanie Matt Garman, obecnie (od 2020 r.) wiceprezes ds. sprzedaży, marketingu i usług globalnych.

„Biorąc pod uwagę stan firmy i zespołu kierowniczego, teraz jest dla mnie odpowiedni moment na dokonanie tej zmiany” – oświadczył Selipsky wg CRN USA. Nie zdradził dalszych planów. Twierdzi, że chce spędzić więcej czasu z rodziną, zastanowić się i rozważyć możliwości.

W AWS-ie jest od 15 lat, w tym od 3 lat jako CEO, po tym jak szef chmurowego giganta, Andy Jassy, przejął stery całego Amazona.

W ciągu trzech lat pracy na stanowisku dyrektora generalnego Selipsky pomógł zwiększyć sprzedaż AWS-u do 100 mld dol. rocznie. Jednak jest to także czas, gdy AWS tracił dystans do głównego rywala, Microsoftu, który zbliżył się do lidera pod względem przychodów na rynku chmury publicznej, ostatnio z dwa razy wyższą dynamiką niż AWS.

Matt Garman dołączył do AWS w 2006 r. Był m.in. kierownikiem ds. rozwoju oprogramowania dla EC2 i wiceprezesem Compute Services.

Matt zna naszych klientów i firmę jak nikt inny na świecie i ma doświadczenie na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla zarówno po stronie produktów, jak i generowania popytu” – rekomenduje nowego szefa CEO Amazona, Andy Jassy.

W końcu ub.r. Garman przewidywał, że w br. generatywna sztuczna inteligencja przyspieszy przechodzenie klientów do chmury i to jest potencjał dla koncernu.

AWS nieźle zaczął ten rok. W I kw. 2024 r. zwiększył przychody o 17 proc. r/r, do 25 mld dol. Zysk operacyjny podskoczył do 9,4 mld dol. z 5,1 mld dol. przed rokiem.

Ok. 90 proc. światowych wydatków na IT nadal idzie na rozwiązania lokalne, a mniej na chmurę. „Myślę, że to równanie odwróci się za 10 lat”mówi natomiast Andy Jassy w ub.r.

„Przyszłość rysuje się w jasnych barwach dla AWS” – zapewnia na pożegnanie z firmą Adam Selipsky.