Podaż czipów do zastosowań konsumenckich będzie nadal ograniczona – uważa szef Acera Jason Chen według Digitimes. Jako powód wskazuje agresywne działania producentów aut, którzy dążą do zwiększenia zapasów procesorów.

Jak przyznał szef producenta, zapasy notebooków Acera u dystrybutorów są niskie, ponieważ nierówne zapasy różnych rodzajów czipów i komponentów wpływają na dostawy.

Twierdzi, że zaległości w zamówieniach przekroczyły już całkowitą liczbę kwartalnych wysyłek. Co istotne opóźnienia nadal rosną, bo liczba zamówień w miesiącu jest wyższa niż ilość urządzeń dostarczanych na rynek.

Problem dostępności sprzętu potęguje przeciążenie kontenerów i portów. Np. harmonogram wysyłek z Azji do USA wydłużył się kilkukrotnie, z 2 tygodni do 6-8 tygodni – poinformował CEO.

Branża nadal boryka się z problemami z dostawami i logistyką

Według IDC w III kw. 2021 r. Acer dostarczył na rynek blisko 6 mln komputerów, więcej o 1,4 proc. wobec ub.r., podczas gdy wzrost całego rynku wyniósł 3,9 proc. (do 86,7 mln szt.).

„Branża PC jest nadal ograniczana wyzwaniami związanymi z dostawami i logistyką. Niestety problemy te nie uległy znacznej poprawie w ostatnich miesiącach” – przyznaje Jitesh Ubrani, kierownik ds. badań w IDC Mobile and Consumer Device Trackers. „Biorąc pod uwagę obecne okoliczności, widzimy, że niektórzy producenci zmieniają priorytety wysyłek na różnych rynkach, umożliwiając rynkom wschodzącym utrzymanie tempa wzrostu, podczas gdy niektóre dojrzałe rynki zaczynają zwalniać” – dodaje.