Ceny nośników SSD dla przedsiębiorstw wzrosną o ponad 10 proc. w III kw. 2021 r., w porównaniu z II kw. 2021 r. – uważa TrendForce.

Powodem jest większy popyt w związku z rosnącymi dostawami serwerów, co obserwuje się od II kw. 2021 r., podczas gdy jednocześnie utrzymują się problemy z komponentami.

Niektórych elementów i części do SSD może brakować, stąd analitycy skorygowali w górę prognozę podwyżek cen dla SSD dla przedsiębiorstw w III kw. 2021 r. do 10-15 proc. z poprzedniej prognozy 5-10 proc.

Trzy czynniki wzrostu cen

Są też inne czynniki wskazujące na to, że będzie drożej: hiperskalerzy nadal zwiększają pojemność pamięci masowej, podczas gdy jednocześnie coraz więcej zamówień na SSD nadchodzi do markowych producentów serwerów – a jest to z kolei efekt zwiększania wydatków na IT przez jednostki publiczne i MŚP. Po trzecie, Intel i AMD zwiększają produkcję procesorów serwerowych w oparciu o nowe platformy.

Popyt kieruje się ku 8 TB

Po wprowadzeniu nowych CPU zapotrzebowanie na dyski SSD dla przedsiębiorstw przeniosło się na produkty o większej pojemności. W szczególności popyt przesuwa się głównie w kierunku dysków SSD 4 TB oraz 8 TB, ponieważ zwiększenie gęstości pamięci NAND Flash może obniżyć koszty.

Największy wzrost dostaw zaobserwowano w przypadku nośników 8 TB, który zgodnie z przewidywaniami utrzyma się w III kw. 2021 r.

Samsung podyktuje ceny

Samsung, który jest liderem rynku SSD, prawdopodobnie będzie kontrolował ceny nośników dla przedsiębiorstw. A to dlatego, że koncern korzysta w dużej mierze z własnych elementów do produkcji SSD, co daje mu większą elastyczność w kształtowaniu podaży.

Biorąc więc pod uwagę możliwy niedobór niektórych komponentów, Samsung prawdopodobnie będzie zwiększać swój udział w rynku dysków SSD dla przedsiębiorstw.

Ta dominacja prawdopodobnie zwiększy zdolność Samsunga do dyktowania cen rynkowych w przyszłości.

Intel w dół

Jak zauważono, Intel ograniczył produkcję dysków SSD dla przedsiębiorstw z powodu braku PMIC. Ponadto w większości realizuje zamówienia na produkty QLC. W rezultacie jego udział może spaść w zdominowanym przez TLC sektorze nośników SSD klasy enterprise.

Jeśli chodzi o innych dostawców, w tym Kioxię i SK Hynix, to zwiększyli oni swoje udziały w rynku, ale na razie raczej nie dogonią Samsunga.

SSD do PC także droższe

Popyt na notebooki pozostaje silny, podczas gdy podaż kontrolerów SSD IC jest nadal stosunkowo niewielka. TrendForce prognozuje więc niski 3-8 proc. wzrost kw./kw. w cenach kontraktowych klienckich SSD.

Przewiduje się, że od III kw. 2021 r. na rynku będą dostępne klienckie SSD 176L.

Prognoza wzrostu cen SSD w II kw. 2021 r. i III kw. 2021 r. (w ujęciu kwartał do kwartału)

II kw. 2021 r.III kw. 2021 r
SSD dla przedsiębiorstw0 – 5 proc.10-15 proc.
Klienckie SSDbd3 – 8 proc.
Źródło: TrendForce, czerwiec 2021