W II kw. 2020 r. przychody dostawców DRAM wzrosły o 15 proc., jednakże w III kw. 2020 r. ceny prawdopodobnie pójdą w dół – zdaniem DRAMeXchange, oddziału Trendforce.

Wynika to z tego, że producenci OEM serwerów mają obecnie dość wysoki poziom zapasów pamięci po intensywnych zakupach przez dwa poprzednie kwartały. Po wybuchu pandemii firmy OEM obawiając się o ciągłość dostaw gromadziły komponenty. W rezultacie ceny ruszyły w górę od początku 2020 r., a dostawy przekroczyły prognozy.

Teraz jednak magazyny są pełne, a przedsiębiorstwa wstrzymują się z zamówieniami serwerów ze względu na niepewną przyszłość. Ponieważ serwerowe DRAM są najbardziej czułe na wahania koniunktury, doświadczą jako pierwsze spadku cen, pociągając w dół stawki w całej kategorii DRAM. W związku z tym TrendForce przewiduje w najlepszym przypadku utrzymanie dostaw pamięci na dotychczasowym poziomie. Producenci odczują spadek rentowności.

W II kw br. trzej najwięksi dostawcy DRAM, czyli Samsung, SK Hynix i Micron, przy średnim wzroście cen o ok. 10 proc. poprawili wyniki po stronie zysków. Np. marża operacyjna Samsunga wyniosła 41 proc. w II kw. br. wobec 32 proc. w I kw. br.