Średnie ceny DRAM zsuną się kolejny raz z rzędu. Tym razem, na I kw. 2023 r., TrendForce przewiduje spadek o ok. 13 – 18 proc. kw/kw (w porównaniu z IV kw. 2022 r.). Oznacza to kontynuację spadkowej serii z ub.r., gdy stawki szły w dół w dwucyfrowej skali z kwartału na kwartał.

Powodem są nadal wysokie zapasy DRAM w sytuacji słabego popytu na urządzenia końcowe, jak PC i smartfony, w których montowane pamięci.

Na dodatek rozładowywanie stoków idzie w ślimaczym tempie. Spośród trzech największych dostawców pamięci DRAM (Samsung, Hynix, Micron) tylko Samsung odnotował niewielki spadek zapasów dzięki konkurencyjnym cenom.

Aby zapobiec gwałtownym przecenom, kilku dostawców, takich jak Micron, ogranicza produkcję. W związku z tym przewiduje się obniżki „tylko” o ok. 13-18 proc. w I kw. 2023 r.

W aktualnym kwartale spadek cen DRAM nie osiągnie jeszcze dna – uważają analitycy.

9 – 13 tygodni zapasów PC DRAM

Co istotne, w głównych kategoriach DRAM – do komputerów i serwerów – drenaż cen w I kw. br. ponownie będzie blisko 20-procentowy. Najmniej pójdą w dół stawki za DRAM mobilny, ale tu marże są najmniejsze.

Jeśli chodzi o PC DRAM, to producenci komputerów mają jeszcze zapasy pamięci na 9–13 tygodni. Mimo że Micron dokonał już niewielkich ograniczeń w produkcji, a SK Hynix wkrótce pójdzie w jego ślady, nadwyżka podaży będzie nadal znacząca.

Dzięki przecenom będzie więcej DDR5

Trzej najwięksi dostawcy agresywnie obniżają ceny DDR5, więc przewiduje się, że wskaźnik penetracji tych pamięci w segmencie PC DRAM osiągnie prawie 20 proc. w I kw. 2023 r. Spodziewany jest spadek cen DDR5 o ok. 18-23 proc. kw/kw, a DDR4 o około 15-20 proc. Średnio dla PC DRAM obniżki wyniosą 15-20 proc. kw/kw.

Spadnie popyt na serwery (i pamięci do nich)

Przewiduje się, że popyt na serwery zmniejszy się w I kw. 2023 r. z powodu tradycyjnego niskiego sezonu, korekty zapasów i osłabienia światowej gospodarki.

Chmurowe koncerny z USA już zaczęły ograniczać zapotrzebowanie na serwery, mimo to dostawcy DRAM nadal zwiększają udział serwerowej pamięci w produkcji. Wprawdzie niektórzy ją zmniejszają, ale to nie wystarczy, by ograniczyć drenaż cen.

Oczekuje się, że w I kw. 2023 r. serwerowe pamięci DDR5 odnotują dołek na poziomie 18-23 proc. kw/kw, czyli nieco większy niż na DDR4 w tym samym okresie. Jednak wskaźnik penetracji DDR5 osiągnie tylko ok. 10 proc. w I kw. W sumie średnie ceny sprzedaży DRAM do serwerów stopnieją o ok. 15-20 proc. kw/kw w I kw. 2023 r.

Konsumenckie zakupy pamięci związanych z urządzeniami sieciowymi były wcześniej stabilne, ale stopniowo wyhamowują. Segment ten będzie nadal borykał się z nadwyżką podaży, chyba że dostawcy dokonają większych cięć produkcji – uważa TrendForce.