W III kw. br. ceny kontraktowe NAND flash topnieją. Powodem jest nadpodaż, którą przypisuje się nagromadzeniu zapasów spowodowanych skutkami ekonomicznymi Covid-19 – twierdzi TrendForce. Obecnie wskaźnik wystarczalności wynosi 2,6 proc., w IV kw. br. jednak zapasy spiętrzą się do poziomu 7,8 proc. To oznacza, że cenowy zjazd przyspieszy – przewidują analitycy.

Ceny SSD również idą w dół, z tym że jak na razie w III kw. br. odnotowały stosunkowo niewielki spadek (mniejszy niż NAND), co wyjaśniono nadal sporym popytem na te produkty. Zapotrzebowanie na dyski SSD do komputerów i serwerów jednak ostatnio osłabło w wyniku zwolnienia tempa wzrostu popytu na usługi chmurowe oraz związane z pracą zdalną – według TrendForce. Aby uniknąć dalszego gromadzenia zapasów, główni dostawcy wafli są pod presją zwiększania podaży, co doprowadzi do spadków cen w następnych kilku miesiącach.

Spodziewany jest też wzrost podaży NAND ze strony chińskich dostawców, którzy mocniej wkraczają do gry na światowym rynku. To kolejny czynnik spadku cen. Koncern YMTC ma zwiększać moce produkcyjne do 2021 r. Poszerzył wytwarzanie modułów 64L 265 GB TLC i już w III kw. br. zamierza rozpocząć masową produkcję 128L.