Fundusz Apollo Global zaoferował za Tech Datę 6 mld dol. Podbicie stawki to prawdopodobnie efekt pojawienia się nowego chętnego do przejęcia spółki. W połowie listopada fundusz uzgodnił z zarządem dystrybutora zakup za 5,4 mld dol. Wstępna umowa pozwala jednak Tech Dacie na poszukiwanie alternatywnego inwestora do 9 grudnia i najwyraźniej ktoś chciał skorzystać z tej opcji.

 

W Europie niższa sprzedaż, ale wyższy zysk

Apollo Global wykłada na Tech Datę kolejne miliony w czasie, gdy dystrybutor nie spełnił oczekiwań w bilansie III kw. finansowego (zakończył się 31 października br.). Zmniejszyła się sprzedaż – globalnie o 2 proc. (do 9,13 mld dol.), a w Europie – o 6 proc. (do 4,62 mld dol.). Analitycy liczyli na więcej. Zysk netto Tech Daty spadł o 21 proc., do 91 mln dol. Marża brutto wzrosła natomiast z 5,96 proc. do 6,15 proc. Na spadek zysku wpłynął wzrost kosztów SG&A o 5 proc.

W Europie mimo niższej sprzedaży znacznie zwiększyła się rentowność dystrybutora na poziomie operacyjnym. Zysk był wyższy o 67 proc. w porównaniu z III kw. ubr., sięgając 66,5 mln dol.

Niższa sprzedaż na rynku europejskim pociągnęła w dół przychody całej korporacji, bo w USA i Azji obroty okazały się wyższe niż z ub.r. Trzech producentów generuje blisko 40 proc. sprzedaży Tech Daty. Są to – Apple (17 proc. udziału w światowych obrotach w III kw.), Cisco (11 proc.) i HP (10 proc.).

„Osiągnęliśmy solidne wyniki za trzeci kwartał, jednocześnie kontynuując naszą strategię optymalizację portfolio” – komentuje Rich Hume, CEO Tech Daty.