„W ciągu kilku miesięcy CD Projekt, z najbardziej uwielbianego studia na świecie, stał się najbardziej znienawidzonym” – stwierdza Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska w nowej rekomendacji dotyczącej CD Projektu.

Analityk ocenia, że odzyskanie zaufania graczy zajmie firmie wiele lat.

Błędy w konsolowej wersji gry, problemy z komunikacją

Renomę studia mocno nadszarpnęła katastrofa z nieudaną premierą konsolowej wersji Cyberpunka 2077, która – jak się okazało – była niedopracowana i miała błędy utrudniające granie (a według zarzutów w pozwach wobec spółki, praktycznie nie dało się w nią grać).

Wśród przyczyn problemów CD Projektu raport wymienia także kłopoty z komunikacją w zespole w warunkach pracy zdalnej.

Na 2 połowę marca CD Projekt zapowiedział udostępnienie dużego pakietu poprawek. Tworzenie łatek opóźniło się, ze względu na atak hakerski na spółkę.

Atak miał spowodować również problemy z dostępnością pracujących zdalnie developerów do narzędzi potrzebnych do pracy, co wpłynęło przesunięcie terminów.

Poprawki mogą pomóc

Mimo ostrych sformułowań analityk ocenia, że po problemach sprzedaż Cyberpunka 2077 odbuduje się m.in. dzięki poprawkom oraz premierze gry na konsole nowej generacji (IV kw. 2021 r.).

DM BOŚ obniżył cenę docelową akcji CD Projektu z 416 zł (tyle przewidywano przed premierą „Cyberpunka 2077”) do 231 zł.

Prognoza sprzedaży „Cyberpunka 2077” została zmniejszona do 15,5 mln szt. w 2020 r. (nadal nie ma oficjalnych danych sprzedaży gry w całym ub.r.), oraz do 20 mln szt. w ciągu roku od premiery (miała miejsce 10 grudnia 2020 r.). W sumie prognozowane wolumeny sprzedaży gry obniżono aż o jedną trzecią do roku 2024 r. – według ISBnews.

Zejście z ponad 1 mld zł zysku

Według DM BOŚ zysk CD Projektu w 2021 r. zmniejszy się o blisko połowę, do 633 mln zł, z prognozowanego poziomu 1,175 mld zł w 2020 r. (spółka nie podała jeszcze wyników za ub.r.).

W lutym br. analitycy Ipopema Securities obniżyli prognozy sprzedaży gry – z 25 mln kopii do 16 mln w 2020 r. oraz z 10,3 mln do 9 mln w 2021 r.

Na koniec marca br. CD Projekt zapowiedział ogłoszenie nowej strategii.