CBA zatrzymało Maciej Wituckiego, prezydenta Konfederacji Lewiatan. Organizacja przedsiębiorców twierdzi, że zatrzymania dokonano w nocy w hotelu w Gdańsku, a następnie Wituckiego przewieziono do Wrocławia.

Jesteśmy oburzeni, że nastąpiło to w czasie nadzwyczajnego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego i w dniu otwarcia jednej z największych konferencji w tej części Europy – Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), której organizatorem jest Konfederacja Lewiatan. Maciej Witucki dał się poznać jako twardy i rzeczowy krytyk polityki gospodarczej rządu” – komentuje Konfederacja Lewiatan.

Według informacji, jakie uzyskała organizacja przedsiębiorców, zatrzymanie dotyczy śledztwa w jednej ze spraw gospodarczych, które toczy się już od wielu lat.

Szef Lewiatana wielokrotnie składał w tej sprawie wyjaśnienia i był zawsze do dyspozycji prokuratury” – zapewnia organizacja.

Niezależnie od tej sytuacji EFNI odbędzie się w zaplanowanej formie.

Maciej Witucki jako lider organizacji przedsiębiorców, jak też sama Konfederacja, nie raz ostro krytykowali pomysły rządzących. W ostatnich miesiącach zwłaszcza dotyczących Polskiego Ładu.

CBA komunikuje natomiast, iż funkcjonariusze CBA i CBŚP zatrzymali na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie byłych członków spółek z branży outsourcingowej. Wśród nich wymieniono byłego senatora RP, Tomasza M.

„Czynności przeprowadzono w związku z postępowaniem dotyczącym wielomilionowych wyłudzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2010-2019” – podaje biuro i twierdzi, że na tym etapie są to wszystkie informacje, jakie może przekazać.

Według ustaleń TVN24 zatrzymano w sumie cztery osoby, a w ocenie śledczych kwota wyłudzeń, której dotyczy postępowanie, przekracza 32 mln zł.

Nieoficjalnie chodzi o byłych członków władz spółki Work Service. Maciej Witucki był jej prezesem w latach 2016 – 2019. Wcześniej w latach 2006 – 2013 kierował Orange Polska (od 2013 r. stoi na czele rady nadzorczej spółki).