CBA zatrzymało na Mazowszu 59-letniego mężczyznę, który według śledczych w latach 2018-2019 należał do zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT w obrocie elektroniką.

Sprawa ma jednak znacznie szerszy wymiar. Z ustaleń śledztwa wynika, że w latach 2012 – 2018 działała międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza, która mogła doprowadzić do wyłudzenia aż 1,3 mld zł VAT-u – twierdzi CBA. Tworzyli go obywatele Polski, Rumunii, Ukrainy, Białorusi, Bułgarii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Chin, Malezji.

Gang pozorował obrót elektroniką wykorzystując mechanizm „karuzeli”. Wyłudzał VAT i zaniżał należne podatki, a następnie „prał” pieniądze pozyskane w tym procederze.

W całym śledztwie zarzuty ma już ponad 100 podejrzanych. Białostocka delegatura CBA pierwsze zatrzymania w sprawie przeprowadziła w 2020 r. W województwach lubuskim i mazowieckim wpadło wówczas 8 obywateli Polski i Ukrainy, którym przedstawiono m.in. zarzuty fałszowania faktur. W akcji uczestniczyło ponad 120 funkcjonariuszy CBA, przeszukano wtedy ponad 40 lokalizacji w województwach lubuskim, wielkopolskim, pomorskim i mazowieckim.

Śledztwo dotyczące mafii VAT-owskiej prowadzą wspólnie CBA z prokuraturą regionalną w Warszawie, CBŚP i KAS. Sprawa ma charakter rozwojowy i wielowątkowy. Akta sprawy liczą już ponad 6 tys. tomów.