Kontrolerzy CBA ujawnili nieprawidłowości we wdrażaniu systemów informatycznych „Nasz Wrocław” oraz „Wrocławska baza miejsc i wydarzeń”, a także w realizacji kampanii promocyjnych „Akademicki Wrocław” i „Promocja wybranych gmin Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego” – poinformowało CBA.

To efekt analizy umów z lat 2014-2020 zawartych w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Kontrola trwała od czerwca 2020 r., przedłużono ją w październiku ub.r.

ARAW to samorządowa spółka akcyjna, której udziałowcami są gminy z Wrocławia i okolic.

Dwa postępowania, jeden wykonawca

Zrealizowany poniżej progu 30 tys. euro system informatyczny obsługujący miejski program „Nasz Wrocław”, został zlecony w ramach dwóch odrębnych postępowań temu samemu wykonawcy.

Jednak łączna suma wynagrodzeń przekroczyła próg 30 tys. euro, a procedura doboru potencjalnych wykonawców przez ARAW skutkowała złożeniem oferty tylko przez tę jedną spółkę – twierdzi CBA.

Serwis internetowy „Wrocławska baza miejsc i wydarzeń” także był realizowany w ramach zleceń poniżej progów 30 tys. euro przez tę samą firmę, która w latach 2014-2019 podpisała ze spółką miejską 6 umów abonamentowych.

CBA: naruszono ustawę

W zabezpieczonej dokumentacji nie stwierdzono także żadnych śladów potwierdzających przeprowadzanie przez ARAW czynności oszacowania wartości ww. zamówień, czym naruszono zarówno ustawę prawo zamówień publicznych, jak i wewnętrzny regulamin ich udzielania – utrzymuje CBA.

Dodatkowo kontrolujący stwierdzili naruszenie zapisów jednej z umów w zakresie odbioru przedmiotu zamówienia – jeden z protokołów odbioru został podpisany 3 miesiące po terminie wskazanym w umowie.

Spółka nie weryfikowała także zakresu i terminowości prac realizowanych przez wykonawcę na podstawie raportów miesięcznych, pomimo takiego wymogu zawartego w umowie. Dotyczyło to zarówno programu „Nasz Wrocław” jak i platformy „Wrocławska baza miejsc i wydarzeń”.

Billboardy bez odpowiedniej umowy

Reklamy zewnętrzne (billboardy) także zostały zlecone w ramach postępowania poniżej 30 tys. euro wykonawcy, z którym spółka nie zawarła stosownej, wymaganej regulaminem umowy.

Nieprawidłowości w umowach

Ponadto stwierdzono nieprawidłowości w zakresie organizacji prowadzenia dokumentacji w ARAW. W siedzibie spółki nie było oryginałów dokumentów, brakowało podpisów wykonawcy na dokumentach dotyczących odbioru jednego z zamówionych systemów.

Stwierdzono, że w dwóch umowach nanoszono zmiany już po ich podpisaniu. Analiza dokumentacji wykazała także, że doszło do nieuprawnionej wymiany korespondencji mailowej, dotyczącej sporządzenia specyfikacji technicznej, pomiędzy ARAW, a późniejszym wykonawcą.

Prezes: nie było celowego rozbicia zamówień

Prezes ARAW Magdalena Okulowska tłumaczy w „Gazecie Wrocławskiej”, że po realizacji pierwszego zamówienia pojawiła się konieczność złożenia kolejnego zlecenia. Nie wchodzi więc w grę celowy podział na mniejsze zlecenia, by obejść przepisy (zamówienie poniżej progu 30 tys. euro można było złożyć bez przetargu). Zresztą CBA nie postawiło takiego zarzutu.

Problem z obiektywną ocenę ofert

Z kolei projekty „Promocja wybranych gmin Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego w kraju i za granicą jako obszaru atrakcyjnego pod względem gospodarczym i inwestycyjnym” oraz „Akademicki Wrocław” dotyczyły dwóch ogólnopolskich kampanii promocyjnych prowadzonych w internecie i mediach społecznościowych.

Według CBA podczas kontroli stwierdzono naruszenie ustawy Prawo zamówień publicznych w zakresie zastosowanych kryteriów oceny ofert.

Mianowicie w ocenie kontrolerów nieprecyzyjne i niejednoznaczne kryteria uniemożliwiało prawidłową, obiektywną weryfikację i ocenę ofert. Kolejne nieprawidłowości to brak dokumentacji, wynikającej z zapisów umowy tj. raportu końcowego, który miał być podstawą rozliczenia wynagrodzenia oraz brak wymaganych podpisów na protokole postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Postępowania na projekty ARAW ogłosiła w 2018 r. Przetarg na „Promocję wybranych gmin Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego…” wygrała ADC Group z ofertą wartą 380 tys. zł brutto. W postępowaniu uczestniczyło 8 firm.

W zamówieniu na „Akademicki Wrocław” wybrano Agorę z ofertą 187,6 tys. zł brutto.

Jak informuje CBA, jeszcze w trakcie przeprowadzanego postępowania kontrolnego prezes ARAW, która objęła funkcję 1 grudnia 2019 r. wprowadziła zmiany w regulaminie udzielania zamówień publicznych, których wartość nie przekracza 30 tys. euro oraz w sposobie obiegu i przechowywania dokumentów. Przeszkolono pracowników z zakresu przygotowania, realizacji i rozliczania zamówień.