Capgemini i Orange zapowiedziały utworzenie nowej firmy o nazwie Bleu, która będzie specjalizować się w usługach chmurowych.

Bleu będzie świadczyć usługę nazwaną „Cloud de Confiance” (chmura zaufania). Ma ona spełnić wymogi suwerenności państwa francuskiego, administracji publicznej i przedsiębiorstw infrastruktury krytycznej.

Chmura pod europejską jurysdykcją

Jak obiecują korporacje, powstanie „bezprecedensowa francuska chmura hiperskalowa”, w pełni pod jurysdykcją francuską i europejską. Z jej rozwiązań mają korzystać operatorzy o kluczowym znaczeniu i operatorzy usług podstawowych, a także administracja – wszyscy, których wrażliwe dane wymagają „chmury zaufania” lokowanej na kontynencie.

Nowe przedsięwzięcie powstaje w kontekście dominacji amerykańskich koncernów na rynku usług chmurowych w Europie (gdzie trzej dostawcy – AWS, Microsoft i Google – mają w sumie ok. 70 proc. udziału w rynku IaaS). Niedawno w badaniu zleconym KPMG przez europejskie firmy wskazano ryzyka i sformułowano wskazówki, które mają pomóc przełamać dominację dostawców zza oceanu na kontynencie.

Jak ostrzegają eksperci, bez podjęcia strategicznych decyzji Europa może stracić nawet 50 proc. korzyści wynikających z rozwoju rynku cloud computingu.

Usługi Microsoftu, ale… całkowicie europejskie

Bleu nie ucieknie jednak od amerykańskich technologii. Będzie oferować technologię chmury Microsoftu, w tym 365, oraz usługi dostępne na Azure. Jednak będą one dostarczane, jak zapewniono, za pośrednictwem niezależnego środowiska.

Otóż nowa firma ma korzystać z centrów danych zlokalizowanych we Francji. Obiecano, że pozostaną one oddzielone od globalnej infrastruktury Microsoftu, a Bleu będzie w całości obsługiwany przez własny lokalny personel.

Bleu dołączy także do inicjatywy europejskiej chmury Gaia-X, której członkami są Orange i Capgemini.