Do Sądu Okręgowego w Warszawie skierowano akt oskarżenia przeciwko Weijingowi W., który na początku 2019 r. został aresztowany w związku z podejrzeniem szpiegostwa. Był wówczas w Huawei Polska dyrektorem ds. sprzedaży na rynku zamówień publicznych. Po aresztowaniu został zwolniony z pracy. Huawei zapewniło, że firma nie miała nic wspólnego z jego działalnością, o którą jest oskarżany. W związku z podejrzeniem szpiegostwa aresztowano także Piotra D., wówczas związanego z Orange, który wcześniej był w ABW, pracował również w MSWiA i UKE. Obaj po zatrzymaniach zaprzeczyli zarzutom. Śledztwo prowadziła ABW.

Prokurator: pracowali dla obcego wywiadu

Akt oskarżenia przeciwko Weijingowi W. skierował do sądu prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie. Zarzucił mu działanie na rzecz obcego wywiadu i przekazanie informacji, które mogły wyrządzić szkodę Rzeczpospolitej Polskiej (art. 130 par. 2 kk).

Piotr D. jest oskarżony o działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w działalności obcego wywiadu i przekazywanie poufnych informacji, które mogły wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej (art. 130 par. 2 kk).

Oskarżonym grozi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Weijing W. nadal w areszcie

Weijing W. po zatrzymaniu w styczniu 2019 r. nadal jest w areszcie śledczym. Piotr D., który również został aresztowany w ub.r., po 6 miesiącach wyszedł za poręczeniem majątkowym w wysokości 120 tys. zł. Ma nadal dozór policji.

Prokuratura nie podaje szczegółów sprawy. Informuje, że materiał zgromadzony w toku postępowania ma charakter niejawny.

Huawei pod presją

Mimo że Huawei szybko odcięło się od byłego dyrektora, znalazło się pod lupą polskich władz. Od czasu wspomnianych zatrzymań w ub.r. coraz głośniej mówiono o możliwości wprowadzenia restrykcji wobec firmy na polskim rynku. Powtarzano wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa rozwiązań chińskiego koncernu. Huawei od początku odrzuca tego rodzaju stwierdzenia.

Do dziś sprawa ewentualnych ograniczeń dla Huawei na polskim rynku, zwłaszcza w budowie 5G, nie została rozstrzygnięta. Może ją jednak umożliwić nowelizacja ustawy dotyczącej cyberbezpieczeństwa (na razie projekt jest po konsultacjach).