Warszawski sąd okręgowy przedłużył do lipca br. areszt dla Weijinga W. – poinformowała PAP. Były dyrektor Huawei Polska ds. sprzedaży na rynku publicznym został zatrzymany przez ABW w styczniu br. Ciąży na nim zarzut szpiegostwa. Wkrótce po aresztowaniu koncern zwolnił go z pracy i odciął się od niego. Były dyrektor zapewnia, że jest niewinny. Wydał oświadczenie w tej sprawie. Pracował w polskim oddziale chińskiego producenta od 2011 r.

Wkrótce po jego aresztowaniu pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa poinformował, że polskie władze analizują możliwość wydania rekomendacji ws. Huawei a nawet wykluczenia koncernu z lokalnego rynku inwestycji infrastrukturalnych (mimo że służby oficjalnie zapewniały, że nie łączą sprawy aresztowanego z firmą). Wciąż nie ma decyzji w tej kwestii, ale pełnomocnik sygnalizował ostatnio, że zablokowanie Huawei dostępu do polskiego rynku raczej nie wchodzi w grę.

W areszcie pozostanie również Piotr D., były pracownik Orange, a wcześniej funkcjonariusz ABW, który zajmował się bezpieczeństwem ICT. Został zatrzymany w związku z tą samą sprawą. Również ma zarzut szpiegostwa. RMF FM informowało, że miał przekazywać chińskiemu wywiadowi dane tajnego projektu ochrony sieci teleinformatycznych w Polsce.

Nowa decyzja sądu oznacza, że obaj podejrzani spędzą za kratkami w sumie 6 miesięcy. Grozi im do 10 lat więzienia.