Wartość rynku brzegowych centrów danych (sprzęt, oprogramowanie, usługi) będzie zwiększać się co roku o 17,9 proc. aż do 2030 r. Wówczas osiągnie wartość niemal 35 mld dol. – prognozuje Grand View Research.

Główne czynniki napędzające rynek to Internet Rzeczy w różnych branżach, szybki rozwój aplikacji mobilnych, popularność przesyłania strumieniowego oraz e-handlu. Wzrost inwestycji spowoduje także wdrażanie 5G, coraz wyższe wydatki na technologię centrów danych oraz potrzeba ograniczenia ich złożoności, jak też rozwój AR/VR.

Dzięki przejściu na home office popyt na edge data center odnotował spory wzrost w okresie pandemii, ponieważ firmy inwestowały w usługi IT. Do tego generalnie jest wyższe zapotrzebowanie na centra danych w wyniku postępującej cyfryzacji.

Rozwiązania dominują w inwestycjach

Segment rozwiązań (sprzęt i oprogramowanie) będzie miał największy udział w przychodach do 2030 r. W 2021 r. wynosił on 85 proc. Wynika to z konieczności wdrożenia w brzegowych centrach danych sprzętu sieciowego oraz DCIM (zarządzania infrastrukturą), a także analityki, szaf, obudów, zasilania, chłodzenia.

Oczekuje się natomiast, że komponent usługowy odnotuje najwyższą stopę wzrostu wynoszącą blisko 20 proc. co roku w 8-letnim okresie objętym prognozą, ponieważ, jak to wyjaśniono, zapewnia organizacjom zrozumienie „mapy drogowej” transformacji. Ponadto usługi profesjonalne usprawniają świadczenie usług i upraszczają operacje IT.

Wydatki na małe i średnie centra danych zwiększą się najszybciej

Segment dużych obiektów zdominował rynek edge data center, uzyskując udział w przychodach na poziomie ponad 75 proc. w 2021 r. Wzrost można przypisać ogromnej dostępności i wykorzystaniu obiektów brzegowych centrów danych liczących od 12 do 49 szaf z poborem mocy od 12 do 14 kW na szafę.

Prognoza mówi jednak, że małe i średnie obiekty (1 do 12 szaf o poborze mocy od 8 do 12 kW/szafę) będą wykazywać najwyższą stopę wzrostu wynoszącą 18,7 proc. rocznie do 2030 r.

Przemysł i motoryzacja liderami wzrostu

Jeśli chodzi o branżę użytkowników końcowych, segment IT i telekomunikacja miał największy udział w wydatkach na brzegowe centra danych. W 2021 r. było to 35 proc.

Segment produkcyjny i motoryzacyjny będzie zwiększał inwestycje w edge data center co roku średnio o ponad 20 proc. Będą one konieczne z uwagi na coraz szersze wykorzystanie z przemysłowego Internetu Rzeczy i rozwój pojazdów autonomicznych.

Jeśli chodzi o regiony, do Ameryka Północna ściągnie gros inwestycji na światowym rynku (30 proc. udziału w 2021 r.).