Unijne organa antymonopolowe jeszcze w tym tygodniu mają podjąć decyzję w sprawie przejęcia przez Microsoft GitHuba – największej na świecie platformy otwartego oprogramowania, której zasoby obejmują 80 mln repozytoriów kodów.

Transakcja jest warta 7,5 mld dol. Umowę w tej sprawie obie firmy zawarły w czerwcu br. To największe przejęcie Microsoftu od czasu zakupu Linkedina w 2016 r. za 26 mld dol.

Bruksela rozstrzygnie, czy da od razu zielone światło transakcji czy też uruchomi postępowanie w tej sprawie i zażąda dodatkowych wyjaśnień. To drugie jest możliwe w razie wątpliwości i oczywiście nie zamyka drogi do zgody na akwizycję.

Z platformy korzysta ponad 28 mln developerów. Współpraca z nimi ma ułatwić rozwój chmurowych rozwiązań Microsoftu, wykorzystujących open source. Firma już od dawna jest obecna na przejmowanym serwisie.

CEO Microsoftu, Satya Nadella, stara się rozwiać obawy, że GitHub będzie faworyzował produkty giganta z Redmond kosztem konkurencji. Zapewnia, że nadal będzie otwartą platformą współpracującą ze wszystkimi chmurami publicznymi.