Słowo kryzys weszło do naszego codziennego słownika, ale branża telko nieźle radzi sobie z wyzwaniami, jakie los nam przynosi. Rok 2021 zakończyliśmy z pokryciem 51,6 proc. Europy zasięgiem Internetu stacjonarnego (FTTH), oraz podwoiliśmy zasięg sieci 5G osiągając 62 proc. pokrycia w całej Europie – mówił Marcin Bała, prezes Salumanus, otwierając konferencję XV Dni Światła, 11 października w Warszawie.

Branża mierzy się jednak ze sporą presją. Prognozuje się, że już w 2023 roku wykorzystanie stałych łączy wzrośnie do blisko 500GB/miesiąc na użytkownika. Jednocześnie, wzrastające koszty energii i konieczność budowy neutralnych energetycznie węzłów sieci, wymuszają ciągłe optymalizacje infrastruktury sieciowej. O tych wyzwaniach dyskutowali przedstawiciele Exatel, Orange, Grupy Play i Akamai Technologies oraz eksperci Salumanus.

Podczas debaty padło wiele propozycji rozwiązań na oszczędności energii: od wyłączania nieużywanych portów w switchach, poprzez eliminacje kart graficznych w serwerach, po czasowe lub obszarowe wyłączenia poszczególnych warstw sieci mobilnej, czy liczone w milisekundowych interwałach wyłączenia nadajników. Te mikro zmiany przeliczone przez skalę przedsiębiorstw (przykładowo Akamai dysponuje ponad 300 tys. serwerów) dają realne oszczędności energii.

Agregując połączenia 100G do 400G jesteśmy w stanie obniżyć zużycie energii nawet o połowę oraz zmniejszyć ilość zajmowanej przestrzeni w serwerowniach. Z kolei instalowanie modułów DWDM bezpośrednio w sprzęcie aktywnym, pozwala na pozbycie się transponderów czy muxponderów, a w efekcie obniżenie zużycia energii nawet o 90 proc. – wymieniał Marcin Bała.

Dni Światła to dwudniowa konferencja dla branży telekomunikacyjnej i Data Center organizowana przez Salumanus. Specjaliści przedstawili scenariusze migracji do 400G i 800G. Omówili metody zabezpieczenia transmisji optycznej oraz sposoby na zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa sieci Wi-Fi. Eksperci Salumanus zaprezentowali również rozwój programatora modułów optycznych GBC Photonics Smart Recode Device. Drugiego dnia konferencji uczestnicy samodzielnie budowali sieć w oparciu o technologię DWDM, uniwersalny moduł optyczny oraz switche L2/L3.

Strefa demo