Branża: należy szybciej wykluczyć dostawców wysokiego ryzyka
Okres 4 - 7 lat na ich usunięcie z infrastruktury w kraju to za mało - twierdzi związek branżowy.
Na bezpieczeństwie kraju nie można oszczędzać – twierdzi związek.
Związek Cyfrowa Polska pozytywnie ocenia projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC). Jego zdaniem nowe przepisy pozwolą lepiej odpowiedzieć na rosnące zagrożenia cyfrowe.
Wątpliwości organizacji budzą nadal zapisy projektu dotyczące tzw. dostawców wysokiego ryzyka, a konkretnie czasu przewidzianego na wycofanie ich sprzętu z użytku, zwłaszcza w tak wrażliwych miejscach jak bazy wojskowe, instalacje militarne i budynki administracji publicznej.
Zdaniem Cyfrowej Polski, okres przewidziany w projekcie na pozbycie się ryzykownych rozwiązań (4 lata dla infrastruktury krytycznej i do 7 lat – dla pozostałej) jest zbyt długi. Związek reprezentujący największe firmy w branży podtrzymuje swoje stanowisko, by skrócić ten czas. Jednak jego uwag z wiosny br. w tym zakresie w nowym projekcie nie uwzględniono.
Powinniśmy stawiać wysokie wymagania wobec bezpieczeństwa komponentów naszej infrastruktury telekomunikacyjnej i krytycznej – podkreślają eksperci Związku Cyfrowa Polska.
„Argumenty dotyczące potencjalnych kosztów są nie na miejscu”
Organizacja uważa również, że w związku z fundamentalnym znaczeniem KSC, nie należy patrzeć na projekt przez pryzmat kosztów.
„Argumenty dotyczące potencjalnych kosztów podnoszone w związku ze zmianami w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa są nie na miejscu. Nie możemy oszczędzać na bezpieczeństwie Polski, obywateli i krajowych przedsiębiorstw” – komentuje prezes Cyfrowej Polski, Michał Kanownik.
Organizacja wskazuje też na konieczność edukacji przedsiębiorców. „Część z nich o tym nie wie, lub nie rozumie, co w praktyce oznaczać będą dla nich te zmiany” – mówi prezes związku.
Nowelizacja ustawy KSC to najdłużej konsultowany projekt w historii polskiego parlamentaryzmu (od ponad 4 lat) i trzeba jak najszybciej zakończyć te prace – apeluje organizacja. Nowelizacja ma trafić pod obrady Sejmu jeszcze w tym roku.
Podobne aktualności
Nawet 2,8 mld zł pożyczek na usunięcie „dostawcy wysokiego ryzyka”
Szef resortu cyfryzacji zapowiedział przyznanie funduszy na wymianę ryzykownej infrastruktury.
IAM będzie warty 61 mld dol.
Rynek zarządzania tożsamością i dostępem powinien rosnąć w dwucyfrowym tempie co najmniej przez 8 lat - według prognozy.