Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) podpisała porozumienie z Software Development Association Poland (SoDA).

Współpraca będzie obejmować wspólne reprezentowanie środowisk IT i telekomunikacji. Pozwoli na wypracowanie najkorzystniejszych rozwiązań i rekomendacji dla branży – zapowiedziano w komunikacie.

Gra o duże pieniądze

Organizacje chcą m.in. zadbać o odpowiednie wykorzystanie grantów z budżetu z Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz środków z Funduszu Odbudowy. To jeden z kluczowych celów połączenia sił. Polska znalazła się w grupie największych beneficjentów wspomnianych inicjatyw.

Jest o co walczyć. Miliardy mają zostać przeznaczone na cyfryzację – do 2027 r. nawet ok. 34 mld zł. Z kolei już w przyszłym roku można spodziewać się kumulacji grantów ze starej i nowej perspektywy unijnej. Do tego dochodzą fundusze regionalne.

Jest to idealny czas na planowanie i proponowanie nowych rozwiązań dla infrastruktury cyfrowej” – komentuje Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Władze potrzebują spójnego stanowiska branży

„Naszą ambicją jest uczynienie z branży IT siły napędowej polskiej gospodarki opartej o wiedzę. Polskie władze potrzebują jednego spójnego stanowiska polskiego IT. Dlatego łączymy siły z PIIT, by konsultować, opiniować i tworzyć korzystne dla rynku IT zmiany prawne, a przez to mieć realny wpływ na legislację” – mówi Konrad Weiske, wiceprezes SoDA.

SoDA zrzesza przede wszystkim firmy software’owe i dostawców usług IT. W PIIT ma natomiast silną reprezentację sektor telekomunikacyjny. Obie organizacje zamierzają uzupełniać się, wypracowując optymalne rozwiązania dla branży. Celem jest również przyspieszenie transformacji cyfrowej w kraju i promowanie polskiego potencjału ICT na świecie.

„Współpraca pomiędzy SoDA, a PIIT opiera się na wspólnej misji – łączenia, reprezentowania i popularyzowania branży IT. Mamy nadzieję, że pozwoli ona na przyśpieszenie cyfryzacji naszej gospodarki, jak również umożliwi szersze promowanie polskiego potencjału teleinformatycznego na świecie” – zapowiada Bartosz Majewski, jeden z założycieli oraz prezes SoDA.

Współpraca PIIT i SoDA obejmuje następujące obszary:

  • rozwój branży teleinformatycznej, w szczególności poprzez podejmowanie wspólnych inicjatyw, takich jak organizacja warsztatów, szkoleń, konferencji, wykładów, seminariów itp.;
  • współpraca na rzecz zagranicznej promocji polskiej branży teleinformatycznej;
  • podejmowanie działań w obszarze legislacji, w szczególności opracowywanie wspólnych stanowisk w zakresie planowanych zmian legislacyjnych dotyczących branży teleinformatycznej, udział w konsultacjach społecznych, zgłaszanie wspólnych uwag i zastrzeżeń do projektów zmian legislacyjnych;
  • współpraca w zakresie edukacji poprzez podejmowanie wspólnych inicjatyw;
  • przeprowadzanie wspólnych badań i analiz.