Branża IT da pracę
68 proc. pracodawców z branży IT – oprogramowanie i 74 proc. firm sprzętowych planuje rekrutacje na stanowiska średniego i wyższego szczebla w I kw. 2014 r. – wynika z badania Antal Global Snapshot.
Plany rekrutacyjne w branży IT, przynajmniej według deklaracji pracodawców, są większe niż średnia krajowa ustalona przez Antal (63 proc. firm chce zatrudniać w I kw. 2014 r.). O ile jednak niewiele przedsiębiorstw specjalizujących się w oprogramowaniu przewiduje zwolnienia fachowców i menedżerów w bieżącym kwartale (11 proc.), to w przypadku firm sprzętowych liczba ta jest 3 razy wyższa – 33 proc. (średnia dla różnych branż – 14 proc.).
Wśród nowych trendów Antal wymienia skrócenie procesu rekrutacyjnego.
– Kandydaci w branży IT otrzymują kilka ofert pracy jednocześnie. Obawa, że zdecydują się przyjąć propozycję konkurencji wymusza skrócenie procesu rekrutacyjnego nawet do dwóch tygodni. Nie wpływa to jednak na jego przebieg – standardem są minimum dwa etapy. Kompetencje techniczne oraz dopasowanie do zespołu zazwyczaj jest sprawdzane przez menedżera IT oraz osobę odpowiedzialną za dany projekt. – komentuje Marcin Polak, lider zespołu Antal IT Services.
Firma badawcza wyjaśnia duży odsetek zarówno planowanych naborów jak i zwolnień w takich segmentach jak IT – sprzęt oraz telekomunikacja inwestycjami i poszerzaniem oferty, co powoduje większą rotację kadr.
– IT oraz telekomunikacja stawiają na innowacyjność oraz inwestowanie w nowe rynki, poszerzając swoją ofertę i zasięg geograficzny. To wiąże się z tworzeniem stanowisk pracy i silnym zapotrzebowaniem na pracowników specjalizujących się najczęściej w rozwiązaniach mobilnych i związanych z chmurą. Z drugiej strony nowe działania wymagają wprowadzenia zmian w strukturach personalnych, które ułatwią dostosowanie się do wymagań rynkowych – zauważa Aleksandra Kujawa, menedżer Antal IT Services.
Z badania wynika, że branża IT-oprogramowanie znalazła się w grupie pracodawców, których plany rekrutacyjne na I kw. 2014 r. przewyższają średnią krajową. Zdaniem Antal świadczy to o stabilnej sytuacji w tej branży oraz o tym, że programiści nadal należą do najbardziej poszukiwanych specjalistów w Polsce.
Podobne aktualności
Małe firmy IT w Polsce zwolniły 26 proc. pracowników w ub.r.
W 2024 r. 61 proc. badanych przedsiębiorstw z branży planuje zatrudniać, a 72 proc. przyzna podwyżki.
264 mln zł długów firm IT w Polsce
Zadłużenie branży wzrosło o jedną trzecią w ciągu 2 lat. Jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł firmy IT muszą odzyskać od swoich klientów.
Ponad 50 proc. firm nie zamierza dłużej wstrzymywać projektów IT
Trendy takie jak digitalizacja i AI są kluczowe w realizacjach. Chmura i cyberbezpieczeństwo mają mniejsze znaczenie – według badania.