Należy przyspieszyć prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – apeluje Związek Cyfrowa Polska do premiera Mateusza Morawieckiego i pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marka Zagórskiego.

Jak przypomina organizacja zrzeszająca największe firmy z branży działające na polskim rynku, projekt jest kluczowy w procesie przeprowadzenia aukcji na sieć 5G i jej budowy.

Wątpliwości ws. nowelizacji

Sprawa nowelizacji ciągnie się już od wielu miesięcy. Sporo wątpliwości w projekcie wzbudziły kryteria, które umożliwiają wykluczenie z infrastruktury krytycznej dostawcy, uznanego za stwarzającego duże zagrożenie dla bezpieczeństwa cyfrowego. Uznano je za wymierzone w Huawei. Chiński koncern protestował m.in. w Brukseli przeciw takim zapisom. Nasze władze zapewniają, że projekt nikogo nie dyskryminuje. Tak czy inaczej aktu prawnego nadal nie ma.

Związek branżowy podkreśla, że ważne jest zapewnienie jasnych regulacji w zakresie kryteriów dostawcy wysokiego ryzyka oraz zapewnienie zgodnie z europejskim Toolbox 5G pełnej dywersyfikacji dostawców do budowy sieci 5G.

Zakończenie prac nad nowelizacją jest też kluczowe do przeprowadzenia aukcji 5G, której nie udało się dokończyć w ub.r. i nadal nie doszło do kolejnego podejścia.

5G dużą szansą

Wszelkie opóźnienia w tym zakresie wpływają na naszą niekorzyść. Branża upatruje w 5G ogromnych szans na rozwój polskiej gospodarki. Tym bardziej, że sieć ta znajdzie zastosowanie w różnych sektorach” – napisał prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik w piśmie do władz. Wskazuje m.in. na rozwój Przemysłu 4.0 oraz e-usług, w tym e-zdrowia, które umożliwi sieć nowej generacji.

Według raportu przygotowanego dla Ericssona przemysł, górnictwo, budownictwo, inwestycje drogowe, rolnictwo i inteligentne miasta to sektory, które zyskają najwięcej dzięki 5G – według danych dla UE.

W Polsce w 2023 r. 90 proc. ludności i 58 proc. terytorium kraju ma być w zasięgu 5G. Pytanie, czy opóźniając aukcję i niezbędne regulacje, zdążymy.

Inwestycja w 5G przyniesie Polsce w ciągu dekady korzyści rzędu 4,2 mld euro. Natomiast w ciągu 20 lat krajowa gospodarka zyska na wdrożeniu 5G blisko 17 mld euro – stwierdza raport dla Ericssona.

Biznes musi być gotowy na 5G

Cyfrowa Polska podkreśla, że już dziś praktycznie wszystkie sektory gospodarki powinny przygotowywać się do pełnego wykorzystania możliwości 5G.

Wraz z wdrożeniem sieci nowej generacji biznes musi być gotowy z usługami i rozwiązaniami, które będą mogli zaproponować w oparciu o nową technologię” – apeluje szef związku branżowego.

Podkreśla również, że zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowego to podstawa, bo 5G odegra kluczową rolę także w sektorach wrażliwych.

„Nawet jeśli wdrożenie restrykcyjnych kryteriów cyberbezpieczeństwa będzie wiązało się z pewnymi kosztami, to warto je ponieść, bo w istocie mówimy o inwestycji w bezpieczeństwo Polski i rozwoju jej gospodarki” – twierdzi Michał Kanownik.