Liczba pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem musi wzrosnąć na świecie o 65 proc., aby była możliwa skuteczna ochrona krytycznych zasobów przedsiębiorstw – wynika z ustaleń firmy badawczej ISC.

Liczba specjalistów potrzebnych do wypełnienia tej luki spadła z 3,12 miliona do 2,72 miliona w ciągu ostatniego roku, jednak nadal jak widać braki są potężne.

Skutki braku fachowców? W 8 na 10 badanych firm miało miejsce przynajmniej jedno naruszenie, które można przypisać brakowi kwalifikacji lub wiedzy w zakresie cyfrowej ochrony – według badania Fortinetu.

W skali globalnej 64 proc. organizacji doświadczyło naruszeń, które spowodowały utratę przychodów, wydatki związane z odzyskiwaniem danych i/lub grzywnę.

Nic dziwnego, że problem ochrony cyfrowej staje się głównym zmartwieniem szefów firm. Zarządy 76 proc. pytanych przedsiębiorstw zaleciły zwiększenie zatrudnienia w działach IT i bezpieczeństwa.

60 proc. ma problem z rekrutacją

Jednak chcieć a móc to co innego – 60 proc. respondentów przyznało, że miało problemy z rekrutacją specjalistów ds. bezpieczeństwa, a 52 proc. z zatrzymaniem talentów.

Największe wyzwania dotyczyły rekrutacji kobiet i absolwentów szkół wyższych (7 na 10 ankietowanych) oraz przedstawicieli mniejszości (61 proc.).

Zróżnicowanie ma pomóc kompetencjom

Jak wynika z raportu, 89 proc. firm, dążąc do budowania bardziej kompetentnych i zróżnicowanych zespołów, wyznaczyło cele w zakresie różnorodności jako część strategii zatrudniania. Już 75 proc. przedsiębiorstw ma procedury, których celem jest rekrutacja większej liczby kobiet, a 59 proc. przedstawicieli mniejszości.  

Jak rozwiązać problem

Szkolenia i certyfikacje są kluczowymi sposobami na rozwiązanie problemów z lukami w umiejętnościach – stwierdza raport Fortinetu. Otóż 95 proc. liderów uważa, że certyfikaty techniczne mają pozytywny wpływ na zespół, a 81 proc. woli zatrudniać osoby z certyfikatami.

Ponadto 91 proc. respondentów przyznało, że są skłonni zapłacić za to, aby pracownik uzyskał certyfikaty z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jednym z głównych powodów, dla których dokumenty te są wysoko cenione, jest fakt, że potwierdzają wzrost wiedzy w zakresie cyfrowej ochrony.

Ponadto 87 proc. firm uruchomiło szkolenia w celu zwiększenia świadomości pracowników dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Jednak 52 proc. liderów przedsiębiorstw uważa, że załodze nadal brakuje niezbędnej wiedzy, więc skuteczność takich zajęć wydaje się wątpliwa.

—————

Badanie Fortinet Skills Gap zostało przeprowadzone wśród ponad 1,2 tys. decydentów specjalizujących się w obszarach IT i cyberbezpieczeństwa z firm różnych branż w 29 krajach.