Braki kadrowe w sektorze IT mogą stanowić jeden z najważniejszych czynników hamujących rozwój firm w tym roku – zdaniem 76 proc. uczestników badania Polcomu i Intela. W dalszej kolejności wskazano: regulacje prawne i branżowe (56 proc.), kłopoty z zapewnieniem ciągłości działania systemów i aplikacji (45 proc.) oraz decentralizację danych (28 proc.).

Za małe budżety na specjalistów

Problem z fachowymi kadrami IT wynika zarówno z niedoboru specjalistów na rynku, jak i z rosnących kosztów wynagrodzeń. Menedżerowie IT najbardziej krytykują przeznaczanie na płace zbyt małych środków. Tylko co piąty nie ma pod tym względem powodów do narzekań.

Ponad połowa menedżerów przyznaje natomiast, że budżety na zatrudnienie potrzebnych specjalistów są niewystarczające. To jedno z głównych wyzwań, z którymi szefowie muszą zmagać się w najbliższym czasie.

Obawa przed atakami niepokoi 60 proc.

Dużym wyzwaniem dla firm stało się zabezpieczenie danych. Ankietowani menedżerowie obawiają się zagrożeń związanych z różnego rodzaju atakami, takimi jak ransomware. Aż 62 proc. z nich wskazuje ten czynnik jako potencjalny hamulec wzrostu firmy.

Co poprawia chmura

Respondenci twierdzą natomiast, że jest wiele obszarów, których przeniesienie do chmury pozwala poprawić funkcjonowanie przedsiębiorstw – są to np. systemy ERP i HR (43 proc.), aplikacje biurowe (42 proc.), CRM (36 proc.), rozwiązania i narzędzia do ochrony danych (38 proc.).

W sumie 67 proc. ankietowanych uważa, że chmura będzie lub już jest głównym motorem zmian technologicznych IT.

————————————-

Dane zawiera raport Polcomu i Intela „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022 – Chmura i nowe technologie”.