Apple naruszył patent Qualcomma przynajmniej w niektórych modelach iPhone'ów – uznała sędzina amerykańskiej komisji handlu (ITC). W rezultacie ocenia, że wskazane urządzenia może objąć blokada importu z Chin, gdzie są produkowane – twierdzi serwis The Verge. Dotyczy to nowych wersji z modemem Intela. Nie jest to jednak ostateczny werdykt komisji w tej sprawie.

ITC wszczęła postępowanie na wniosek Qualcomma. Domaga się on zakazu importu do USA iPhone'a 7 i 8 w różnych wersjach oraz modelu X.

Producent czipów i Apple zasypali siebie wzajemnie pozwami przed sądami na całym świecie. Rozprawa w ITC to jedna z batalii prawnych między koncernami. W przyszłym miesiącu na procesie przed sądem w San Diego w USA ma zeznawać sam szef Apple'a Tim Cook, inni wysocy rangą dyrektorzy koncernu, a także dyrektorzy z Samsunga i Foxconna.

Qualcomm utrzymuje, że Apple przekazał tajemnice jego technologii Intelowi (miał je znać z czasów, gdy firmy współpracowały). Domaga się przed sądami w różnych krajach zakazu sprzedaży iPhone'ów, twierdząc, że wykorzystują jego patenty. Wygrał rozprawę w Niemczech.

Z kolei Apple zarzuca Qualcommowi zawyżenie opłat licencyjnych, żądając 1 mld dol. rekompensaty.