W konsekwencji pandemii zarządy przedsiębiorstw zwróciły większą uwagę na cyberbezpieczeństwo i traktują je priorytetowo – wynika z badania ARC Rynek i Opinia dla Fortinetu.

Aż 70 proc. firm przyznało, że pojawiły się nowe ryzyka dla bezpieczeństwa IT, a 73 proc. twierdzi, że w epoce pracy zdalnej zwraca większą uwagę na wcześniej istniejące zagrożenia.

W rezultacie cyberbezpieczeństwo zostało uznane jako jeden z kluczowych elementów funkcjonowania firmy, a przez to włączone do planowania działań z zakresu zapewnienia ciągłości biznesowej (60 proc. wskazań).

Firmy cieszą się ze swoich zabezpieczeń

Praktyka zdaje się jednak odbiegać od tych deklaracji. Mimo świadomości zagrożeń olbrzymia większość pytanych przedsiębiorców prezentuje zaskakujący poziom samozadowolenia – aż 87 proc. respondentów uznało stan bezpieczeństwa IT w swoich firmach za satysfakcjonujący.

Co więcej, 68 proc. ankietowanych, na pytanie o to, co zrobiliby inaczej w ciągu minionych 6 miesięcy, mając obecną wiedzę, odpowiedziała, że nie zrobiłaby niczego innego.

Pozostali, którzy uważają że jednak coś należałoby poprawić, wskazywali np. na konieczność zainwestowania w sprzęt lub szkolenia oraz zakup dodatkowego oprogramowania ochronnego.

Ekspert: nie traćcie czujności

Zdaniem Jolanty Malak, dyrektor Fortineta w Polsce,  po części taka postawa może być wywołana fałszywym poczuciem bezpieczeństwa.

Współczesne cyberataki są zaawansowane jak nigdy przedtem i nie wolno tracić czujności ani popadać w przekonanie, że wszystko mamy pod kontrolą, zwłaszcza że od przypadku naruszenia bezpieczeństwa do jego wykrycia mija przeciętnie 200 dni, a następnie jeszcze ponad dwa miesiące do opanowania sytuacji”  – podkreśla szefowa firmy.

Bezpieczeństwo nie jest kluczowe dla pracy zdalnej

Pomimo tego, że ponad połowa ankietowanych (55 proc.) chciałaby powrotu do biur po zakończeniu pandemii, to zdaniem 69 proc. badanych kwestie związane z cyberbezpieczeństwem nie będą decydowały o tym, czy firma pozostanie przy pracy zdalnej.

Firmy nie mają zamiaru inwestować w bezpieczeństwo chmury

Co ciekawe, w ponad połowie przedsiębiorstw sytuacja związana z pandemią nie przyspieszyła przejścia do chmury.

Może to i lepiej, bo 79 proc. badanych przyznało, że ich przedsiębiorstwo nie zainwestowało i w przyszłości nie zamierza inwestować w bezpieczeństwo aplikacji w chmurze publicznej.

Jak komentuje Fortinet, taka postawa może wynikać albo z zaufania do dostawców rozwiązań chmury publicznej, albo z braku świadomości, że użytkownik chmury może samodzielnie wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia.